Министар унутрашњих послова Александар Вулин изјавио је данас на министарској конференцији за реаговање у ванредним ситуацијама у Бриселу да се солидарност у борби против природних катастрофа не доводи у питање, али да се она показује на терену као што је то Србија учинила помажући својим суседима у пожарима.
Вулин је констатовао и да солидарност није нешто што се доводи у питање, већ нешто што показујемо на терену, на делу и где морамо имати јасна правила, а Србија је, додао је, то и показала помажући Северној Македонији, Словенији, Републици Српској, Грчкој, свима који су ту помоћ тражили.
„Србија је показала солидарност и тако ћемо и наставити. Ако ми не верујете, погледајте нашу солидарност у односу према мигрантској кризи. У време климатских промена и промена правила „игре“ да ли можемо да очекујемо солидарност без јасних правила. Направимо јасна правила јер она стварају организовано друштво. Потребно је централизовати цивилну заштиту и учинити да она ефикасније реагује“, казао је Вулин у Бриселу на координационом састанку високог нивоа за реаговање у ванредним ситуацијама, на којем је учествовало више од 30 представника европских земаља.
Вулин је рекао и да Србија подржава снажнију употребу хеликоптера у гашењу великих пожара и истакао да се не слаже са хрватским министром, да су авиони ти који треба да држе примат, јер су они супериорни само на територијама близу мора, а пракса у Србији је показала да су бескорисни као и у другим континенталним земљама.
„Природне катастрофе нас уче да морамо да радимо заједно, многе од њих су изазване људским фактором – климатским променама које је изазвао човек или глупошћу. Потребно нам је више хеликоптера, технологије, подршке, морамо заједно наћи модел борбе са последицама катастрофа“, казао је министар.
Потребно је, нагласио је, повећати број ватрогасаца који ће се борити са последицама пожара, те констатовао: „Авијација је одлична, али без људи, ватрогасаца, подршке на терену, нема победе“.
Вулин је упозорио да еколошки тероризам може бити нова претња свету, јер је јефтин, лак и уништавајући и да уједињени морамо учинити све да се томе супротставимо.
Министар одбране Словеније Марјан Шарец захвалио је на помоћи коју су у гашењу пожара јула 2022. године преко Механизма цивилне заштите Уније пружиле државе међу којима се посебно истакла Србија.
Србија има 13 споразума о сарадњи у заштити од катастрофа, а последњи је Споразум о сарадњи у заштити од катастрофа на Западном Балкану, који је потписан на предлог председника Србије Александра Вучића у оквиру инцијативе Отворени Балкан.
Преузмите андроид апликацију.