Почетна > Србија
Србија

Вучић са Макроном: Не долази у обзир да се о ЗСО расправља у оквиру француско-немачког плана

Председник Србије Александар Вучић одбацио је данас идеју да се о Заједници српских општина(ЗСО) на Косову и Метохији расправља у оквиру француско-немачког плана за КиМ.
Фото: Инстаграм/buducnostsrbijeav

„Како мислите да нам неко ставља нешто што тобож треба да добијемо некаквим закључним споразумом, а то је требало да буде у првом споразуму. Ми смо мало и слаби, нисам нешто нарочито паметан, али нисам ни идиот. Немојте да правите од свог руководства идиоте. Нема ништа од тог посла“, одговорио је Вучић на питање новинара, о спекулацијама медија да постоји план у три тацке за ресење актуелене ситуације на КиМ чија је сустина да се Србија сагласи да се о захтеву за ЗСО расправља у оквиру француско-немачког плана.

Замољен да прокоментарише изјаве америчког амбасадора у Приштини Џефрија Ховенијера који је рекао да је забринут због 21. новембра (за када је Курти најавио казне за Србе који нису пререгистровали аутомобиле) и да што пре треба расправљати о ЗСО Вучић је рекао да је Ховенијер с правом уплашен.

Као што сам и ја уплашен, додао је, јер сам после јулске кризе, крајем августа у Бриселу рекао да имамо проблем са личним картама.

„Рекао сам ми ћемо предочити нешто што није лако за нас, али је то у оквиру наше политике и Отвореног Балкана и то је нешто што је немогуће да неко одбије. Да би превазишли ту ситуацију, али око таблица је то немогуће“, навео је Вучић.

Он каже да су га тада молили да то уради, да ће они преузети на себе бригу око таблица.

„Рекли су наш је посао да убедимо Куртија да се то реши другачије и као што видите, није се решило ништа“, рекао је председник Србије.

Додао је да говори ствари које не мора, само да би показао како смо сатерани у ћошак, што су Срби са целог Косова разумели и сад је, како истиче, много теже.

„Како ћу ја сад да им кажем да се сутра врате у институције? Срећом, они су сами поставили услове. Нема од тог посла ништа, док се не испуне оба услове и то је то“, поручио је Вучић.

Нисам оптимистичан и не верујем да ће доћи до састанка с Куртијем

Вучић је изјавио да не верује да ће доћи до састанка између њега и Аљбина Куртија, али да је увек спреман за то.

На питање новинара да ли је Макрон имао неки предлог за излазак из ове ситуације на КиМ и неки предлог решења после изласка Срба из институција, да ли смо ближи формирању ЗСО, пошто Курти најављује могућност сусрета са вама и да ли постоји таква могућност, Вучић је рекао:

„Постојала је. Увек сам спреман, али не верујем да ће га бити. Разговарао сам са Макроном о много тога, Срби су јасно написали у свом званичном саопштењу шта су услови за повратак у институције“, рекао је Вучић.

На питање да ли је, ипак, оптимистичнији после састанка са Макроном, каже да никада није оптимистичан, али да је имао врло добар састанак, из угла билатералних и других односа.

„И рекао сам да не могу о свему да говорим. А што се односа са Приштином тиче, не постоји разлог због којег би био оптимистичан. Донео сам данас и документа и око таблица о којима причамо и показао сам и Макрону – ево изволи, је л овде пише ‘КС – РКС’. Пише, само то тражим, али они неће то да дају јер су то укинули једностраном одлуком 2020. године. Зато што су то статусно неутралне таблице, само тражимо оно што пише, само да нам нико не измишља оно што не пише“, поручио је Вучић.

На питање шта му је још рекао Макрон, додао је: „Још много тога, није увек све за јавност“.

Вучић је рекао је да је имао веома добар и садржајан разговор о многим важним темама, а тако и о КиМ, са француским председником у Јелисејској палати.

Вучић је, након састанка са шефом француске државе, указао да ретко када говори на овакав начин, али да је изузетно задовољан што је дошао у Париз и имао прилику да овако дуго разговара са Макроном.

„Постоје ствари о којима не могу да говорим. Разговарали смо о ситуацији на КиМ, нашим билатералним односима. Почетком следеће године се надам и очекујем посету Макрона нашој земљи“, рекао је он.

Вучић је казао да је понео сва документа која говоре или потврђују шта су ставови Србије, предао их, говорио о озбиљности нашег приступа и жељу да се ситуација умири и стабилизију, али и фрустрацијама нашег народа, пошто десет година неко не испуњава своје преузете обавезе.

„Српска реч значи много више него нечији потписи“, подвукао је он.

Вучић је указао да је са Макроном разговарао и о европској перспективи, али и свим питањима сарадње, наших привредних комора, MEDEF, напретку нашег аеродрома, додајући да Ванси фантастичан посао ради, што сви који путују могу да виде како изгелда наш аеродром, али и метроу и свему важном.

„Веома сам задовољан разговором“, казао је он.

Макрон је Вучића дочекао испред Јелисејске палате, уз присуство гарде Републике Француске, а потом је уследио тет-а-тет састанак.

Председник Србије Александар Вучић стигао је у дводневну посету Паризу где ће сутра учествовати на петом Париском форуму о миру, а сутра га очекује и радени ручак са представником Европске уније за спољну политику и безбедност Жозепом Борељом и специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком.

Долазак у Париз најавио је и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти, који је на свом фејсбук профилу навео је да је могуће да ће се на Мировном форуму састати са председником Србије Александром Вучићем.

Овај сусрет долази у моменту када је Београду представљен немачко-француски план за решавање спора између Београда и Приштине, а за сутра је планиран радни ручак са представником Европске уније за спољну политику и безбедност Жозепом Борељом и специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком.

Последњи пут Вучић и Макрон који су до сада имали 15 сусрета, разговарали су почетком октобра у Прагу, у оквиру самита о иницијативи за успостављање Европске политичке заједнице, када је одржан трилатерални састанак, којем је приствовао и немачки канцелар Олаф Шолц.

Париски форум о миру, под мотом „Савладавање вишеслојних криза“ сутра ће отворити председник Француске Емануел Макрон и он ће окупити државнике и експерте из целог света.

Од 2018. се Париски мировни форум посвећује проналажењу конкретних решења и мера за суочавање са глобалним изазовима.

Посебност тих мера и решења је да имају међународну димензију, јер у изради учествују различити актери из целог света.

Борба против климатских промена је једна од тема којом се бави Форум већ дуже, а пандемија је отежала постизање циљева у тој области.

Од рата у Украјини већи део света је погођен последицама тамошњих сукоба, кроз хуманитарне кризе, растућу инфлацију и цене енергената, као и растућу несигурност у снабдевању намирницама, али и политичким и економским поремећајима већих размера, па је ове године највећи фокус управо на тој теми.

Тако и сам мото дводневног скупа указује да ће се учесници посветити питању како зауставити рат у Украјини, али пре свега и како се суочити са последицама, спречити поларизацију у свету, који би минирали колективне напоре.

На различитим панелима, сутра и прекосутра, размотриће се вишеслојне кризе са којима се суочавамо тренутно и учесници ће покушати да дају свој допринос у савладавању проблема.

На програму су панели који ће се бавити опхођењем последицама вишеслојне кризе по становништво, сарадњи у доба конфликата, нови постављање глобализације у поларизованом свету, усредсређивању глобалне сарадње на зеленије и одрживије друштво, успостављање етичкијег и безбеднијег дигиталног света, као и подстицању инклузивнијег и праведнијег друштва.

Председник Вучић присуствоваће панелу „Унилатерализам упркос рату“, на којем ће бити Макрон, председник Аргентине Алберто Фернандез, председник Гвинеје Бисао Умаро Ембало и албански премијер Еди Рама, а сутра га очекује и и билатерални сусрет са мађарском колегиницом Каталин Новак.

Закључи Савета за националну безбедност суштина политике Србије

Председник Србије Александар Вучић је изјавио да су закључци Савета за националну безбедност, донети када је почео сукоб у Украјини, су суштина наше политике, све оно за шта се боримо – независност и поштовање става Србије, а да тога можемо можда да се одрекнемо у случају да „буквално имамо Дамоклов мач над главом“.

Вучић је у Паризу, то рекао одговарајући на питање новинара да ли је сада тренутак да уведемо санкције Русији и подсетио да је данас скоро 270 дана од када је почео сукоб у Украјини и да је, после четири дана, изашао у јавност са закључцима Савета за националну безбедност.

„Било је нас седморо или осморо у кабинету, од премијера до многих других. Није писала моја секретарица, није писао некакав тим, неки новинари или не знам ко, лично сам својом руком писао закључке, па је то тек после тога прекуцано. Ти закључци су политика коју водимо, ти закључци су мој живот, живот Србије, слободне и слободарске“, рекао је Вучић.

Додао је да су ти закључци издржали 270 дана најтежих притисака у савременој српској историји и да су они наша суштина – да чувамо међународно јавно право, осудимо оне који крше међународно јавно право и уђу на територију других земаља, али исто тако да не водимо политику санкција, посебно не према онима који су нас заштитили 2015. године и који су нам помагали по питању очувања територијалног интегритета наше земље.

„То је наша суштина, политика“, рекао је Вучић и додао да тога можемо можда да се одрекнемо „у случају да буквално имамо Дамаклов мач над главом“, те додао да то не би крио од народа нити би слао неког другог да обавештава народ, већ би то учинио он.

„Имамо ли у овом тренутку баш мач над главом? Не, и ја то знам. Да ли је лако? Није. Да ли је једноставно? Није. Верујете ми да то нико не зна боље од мене. Нико нема такав директан контакт са свима у Европи у свету као што имам ја“, рекао је Вучић.

Додао је да он најбоље зна докле можемо и да му не треба нико да му објашњава од „аналитичара и разних паметњаковића да му соли памет како је угрозио ово или оно“ јер, како је истакао, није угрозио ништа.

„Пустите да водимо земљу на одговоран и озбиљан начин, а резултати све показују. Србија је слободна и независна земља. У тим закључцима је све оно за шта се боримо – за независност и снагу снагу своје Србије, за поштовање нашег става“, рекао је Вучић и закључио:

„Није то писано да бисмо држали конференцију за новинаре један дан, већ да би ушло у историју како је једна мала и слободна земља сама донела своје закључке којих се држала, како је једна мала, слободна и слободарска земља могла да каже нешто другачије од свих осталих и издржала све – и пробу пријатељства и пробу одговорности и пробу поштовања међународног јавног права. То што ћу ја да чујем са милион страна ‘мораш, мораш, мораш’ ево видите да не морам. Кад будем морао, не због себе већ због нације, ако се то деси, онда ћу ја да изађем пред народ па то да кажем“.

Telekom Srbija donirao opremu za otorinolaringološku ambulantu Doma zdravlja na Zvezdari

Преузмите андроид апликацију.