Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће Србија у наредне три и по до четири године за све пројекте, укључујући EXPO 2027, уложити 17,8 милијарди евра.
“Планирамо да уложимо 17,8 милијарди евра, што је на нивоу једногодишњег буџета Републике Србије, са свим потребама. Од тога одузмите 2,4 милијарде предвиђених у овогодишњем буџету, дакле додатних 15,4 милијарди евра“, рекао је Вучић синоћ у Палати “Србија“, током представљања програма „Скок у будућност – Србија Експо 2027“ за период од 2024. до 2027. године.
Најавио је и повећање бруто домаћег производа Србије до 2027. године, уколико буде успешна и уради све што је замишљено, на 92,7 милијарди евра, што ће, како је рекао, бити за више него три пута бољи резултат од оног који је имала 2012. године.
„Ми се надамо нешто повољнијим геополитичким приликама и нешто већим инвестицијама, тиме бисмо могли да дођемо чак и до 100 милијарди“, рекао је Вучић.
Додао је да ће Србија за четири године бити у стању да на годишњем нивоу произведе три пута већу вредност него што је могла 2012. године.
Председник је рекао да ће просечна плата у Србији први пут прећи 1.000 евра у 2025. години, а да је тренутна просечна плата 836 евра на нивоу Србије.
„У децембру ове године очекујемо да ће бити 958 евра. Плата је у овом тренутку, по нашој процени, 836 евра на нивоу целе земље. Дакле, очекујемо у децембру да буде 958 евра, а 2025. просечна плата у Републици Србије први пут ће прећи 1.000 евра. Сматрам да је то велики успех по себи – 1.056 евра ће бити на нивоу Републике Србије, не на нивоу Београда или Новог Сада“, рекао је Вучић.
Вучић је најавио да ће просечна плата у Србији ове године достићи 958 евра, следеће године 1.056, а да ће 2027. бити 1.400, што, како је рекао, значи „да би у Београду и Новом Саду или Бору плата ишла значајно преко 1.800, приближила се 2.000 евра“.
Председник је позвао приватнике да помогну држави.
„Без приватника не можемо ништа да урадимо. Помозите својој земљи, а ми ћемо гледати да вам помогнемо на сваки могући начин“, истакао је он.
Он је истакао да је просечна пензија 391 евро, а да ће од 10. фебруара пензије бити повећане за 14,8 одсто, а до 2027. године очекује се да просечна пензија буде 650 евра и да је то „квантни скок“ у односу на пре 12 година, када је било 205 евра.
Председник је изјавио да је Србија спремна за ребаланс бужета како би од априла или маја могла да почне да исплаћује увећана средства за свако рођено дете.
Председник је рекао да ће држава за свако прворођено дете исплаћивати 500.000 динара, а за друго рођено 600.000.
За треће и четврто дете мере ће бити много озбиљније, нагласио је Вучић.
Председник је додао да ће Србија наставити са реформама и да ће својим озбиљним и одговорним понашањем покушати да убрза свој европски пут, чувајући своје традиционалне пријатеље, своју слободу и независност.
Србија је већ значајно смањила стопу сиромаштва и мораће још да је смањи, рекао је Вучић и навео да је стопа сиромаштва, односно проценат људи који су у ризику од сиромаштва, са 26,7 одсто смањена на 20 одсто, а циљ је да у 2027. она буде 16,7 одсто, што би било боље од просека Европске уније.
„Румунија, Бугарска, Грчка, Летонија, Литванија имају већу стопу ризика од сиромаштва од нас“, истакао је он и додао да ће се држава старати да и сиромашнији добијају више.
Председник је рекао и да је циљ да незапосленост у Србији буде између седам и девет одсто и нагласио да долази време вештачке интелигенције (АИ).
„За неколико година, четири или пет, САД и Кина, ако буду сарађивале, уз помоћ вештачке интелигенције донеће нам лек против рака, од кога се више неће умирати“, рекао је Вучић и додао да је вештачка интелигенција била главна тема на Светском економском форуму у Давосу.
Када је реч о спорту, Вучић је рекао да ће Србија наставити да улаже у спорт много више него до сада, јер су српски спортисти донели много радости својој земљи.
Најавио је да ће бити изграђен нови Музеј “Николе Тесле“, који ће бити једно од најбољих места за посету и објекат какав ниједна земља у свету неће имати.
Казао је да постоје два предлога за нову зграду Музеја “Николе Тесле“, од којих је један је на Марини Дорћол, а други у Београду на води, која би био много јефтинији и где бисмо могли да нађемо спонзоре.
У плану је да, како је додао председник, до краја године буде изграђено још 487 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, са којима ће бити изграђено укупно 955 километара у периоду од 15 година.
Вучић је навео да је од времена СФРЈ до 2012. урађено 596 километара ауто-пута, а од 2012. до данас 468 километара.
„Али наш је план да само до 2024, јер сада већ радимо огроман део путне инфраструктуре, да имамо још 487 километара ауто-путева и брзих саобраћајница. Тако да ако то израчунате, то је 955 километара тачно ћемо урадити у посљедњих 15 година“, навео је Вучић.
За период од 2024. до 2027. планирана је изградња више од 2.000 километара пруге, додао је председник и нагласио да ће након завршетка тих пројеката грађани више путовати железничким него друмским саобраћајем.
„Изградићемо брзу пругу од Новог Сада до Суботице дужине 108 километара и до краја ове године ћемо моћи да идемо од центра Београда до Новог Сада и центра Суботице за сат и 12 минута“, рекао је Вучић.
О плановима за сектор пољопривреде председник је рекао да не може да говори много, али је нагласио да ће Србија помоћи субвенцијама сточарима и да ће за њих инвестиције у наредном периоду најбрже расти и навео да ће Србија даље улагати и у наводњавање и то због ратарских, повртарских и воћарских култура.
Србија ће наставити и са помагањем и субвенционисањем свих компанија које имају добар и дугорочан план да улажу у Србију, рекао је председник, истичући да ће домаће компаније увек имати предност у односу на стране.
„Ми морамо да наставимо убрзану индустријализацију, то је за нас од суштинског значаја, јер то је оно што нам даје могућност да урадимо све што планирамо“, рекао је председник.
Вучић је позвао домаће приватнике да праве дугорочне планове, да учествују у дуалном образовању, да обезбеђују кадрове за будућност.
Председник је најавио и да ће свака општина у Србији имати дигитални мамограф и магнетну резонанцу, као и да ће Ужице до марта 2025. године добити две магнетне резонанце, с обзиром на то да су у том граду, како је навео, тренутно највеће листе чекања.
„Хоћемо да заштитимо здравље наших мајки, бака, сестара и супруга, да не морају да иду у велике градове или у окружне центре због дигиталних мамографа. Покушаћемо свакој општини да обезбедимо дигитални мамограф и то није прескупо“, рекао је Вучић.
Како је навео, 57 болница у Србији ће добити магнетну резонанцу.
Председник је изјавио да ће Србија улагати “више него икада“ у енергију, оценивши да ако не буде изграђена реверзибилна хидроелектрана Бистрица, Србија “неће имати струје“.
Говорећи о улагањима на пољу енергетике током представљања програма, Вучић је рекао да је потребно кренути са изградњом реверзибилне ХЕ Ђердап 3 и додао да су у току завршни радови на ТЕ Костолац Б3.
‘Имамо велике пројекте изградње самобалансираних соларних електрана, као и ветроелектране Костолац“, рекао је председник.
Он је навео да се гради и нафтовод Србија-Мађарска, као и гасна интерконекција према Северној Македонији.
“Морамо да изградимо два гасна капацитета, као и проширење код гасног поља Честерег. Нико се не пита како имамо стурје и како нема са тим проблема.
Па, нема када трошимо енормне количине гаса, чак и за струју. Трошимо сада у хладним данима чак и до 17,5 милиона кубних метара гаса“, рекао је председник.
Истакао је да ће Србија наставити са енергетском санацијом зграда и да је потребно да се тај процес убрза.
Што се тиче копања литијума, председник је рекао да би нова влада требала да размисли о томе и истакао да се никада није плашио, како је рекао, хајке неодговорних људи.
Председник Вучић рекао је и да ће изложба Експо2027 захтевати велики ангажман, да ће бити позвани људи из целе земље да се прикључе пројекту, али да ће паралелно са тим морати да се ради на равномерном развоју земље и покаже да се мисли на сваки њен део.
Посебно је нагласио улагања у бање и бањски туризам, туризам уопште, кроз изградњу и реконструкцију путева, тврђава и изградњу мостова и гондола.
Најавио је и улагања у војну производњу, у „Заставу“ и у још неке погоне у Крагујевцу.
Вучић је рекао да ће Србија наставити да помаже свој народ на Косову и Метохији и да је циљ да ниједна српска породица не буде без крова над главом.
„Да они који немају посао у државним српским институцијама и не могу да добију субвенције, имају додатна примања кроз програме социјалне подршке.
Издвојићемо седам милиона евра у Универзитет, пет нових вртића, дом ученика у пољопривредној школи у Љешку“, рекао је Вучић
Наставиће се улагања у Грачаници и Косовској Митровици иако ту има, како је рекао, проблема због политике.
„Улагаћемо у Рајску бању у Бањској, поред све хајке“, рекао је председник.
Представљању програма „Скок у будућност – Србија EXPО 2027″ за период од 2024. до 2027. године у Палати “Србија“ присуствовали су и говорили и премијерка Ана Брнабић и министри у Влади Србије.
Brnabić: Do 2027. godine u veštačku inteligenciju uložiće se oko 70 miliona evra
Преузмите андроид апликацију.