Мандатар за састав Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да ће улагање у образовање бити један од приоритета нове Владе, као и да сматра да је неопходно створити услове да сваки ђак има обавезу да заврши средњу школе, али и да се повежу факултети са потребама привреде.
Вучевић је истакао да ће нова Влада бити максимално посвећена младима, како би се створили услови за њихов напредак.
„Нама се као нацији навршава годишњица трагедије која се десила у школи Владислав Рибникар и у Малом Орашју и Дубони. Пуно је симболике у чињеници да се прва годишњица те трагедије навршава баш на Велики петак, односно Велику суботу. Заједничка жалост треба да буде оно што ће нас ујединити у труду и раду, личном и системском, да нам се тако нешто више никада не понови“, поручио је Вучевић.
Како је навео, управо су млади смисао бављења политиком.
„Ја ћу отворити дијалог са младима како бисмо заједнички пронашли најбоље решења за њихову будућност у нашој земљи“, рекао је Вучевић.
Најавио је наставак система дуалног образовања који ће обухватити око 16.000 ученика, 186 школа, више од 1.100 компанија и 85 дуалних образовних профила.
„До сада су акредитована 54 студијска програма по дуалном моделу, који се реализују на 13 високошколских установа, док је 644 студента завршило школовање по дуалном моделу студирања у сарадњи са 103 компаније“, казао је Вучевић.
Подсетио је да је током прошле године започет процес издавања и коришћења јединствене студентске електронске платне картице за више од 250.000 студената.
„До краја марта 2024. године је забележено више од 120.000 пријава за студентску картицу. Банка Поштанска штедионица је израдила 108.000 студентских картица“, рекао је Вучевић.
Према његовим речима, када је реч о образовању, Влада ће се руководити националним стратешким плановима који су дефинисани до 2030. а за које је Европска комисија издвојила више десетина милиона евра бесповратне помоћи.
„Као одговор на растућу тражњу за врхунским стручњацима у циљу проширивања капацитета факултета, Србија је започела капитални пројекат у унапређивању универзитетске инфраструктуре чија је укупна вредност 176 милиона евра. Планирано је опремање кабинета за природне науке у гимназијама. Финансирање ове мере је предвиђено предприступним фондовима“, поручио је Вучевић.
Како је навео, држава је током протекле године обезбедила 11.181 место у ученичким домовима и 17.000 места у студентским. Најавио је даље проширење капацитета, за 1.000 нових места у Београду и 400 у Нишу.
Додао је да су стипендије за студенте основних и мастер студија повећане на 24.000, односно 30.000 динара, а за ученике на 15.000 динара месечно.
Вучевић је навео да се у циљу очувања идентитетске социјализације мора повести рачуна о уџбеницима из области српског језика, историје и географије за ученике од првог разреда основне школе до четвртог разреда средње школе.
„Нема играња око најважнијих тема из ове области, јер од овог буквално зависи наша будућност. Ми као држава морамо да јачамо свој корен и своје утемељење“, казао је Вучевић.
Истакао је да ће Влада радити на стварању услова за увођење обавезности за завршетак средње школе, али и за повезивање факултета са потребама привреде.
„Предлози за решавање овог практичног проблема изградићемо у што краћем року. У образовном смислу сматрам изузетно значајним изналажење решења у погледу наставка рада Комисије за верску наставу. Њена улога и значај у дефинисању веронауке је од одлучујућег значаја и држава ће пронаћи начин да ово радно тело настави свој рад како бисмо сва отворена питања у складу са позитивним правним прописима решили“, рекао је Вучевић.
У циљу промоције најбољих ученика, додао је, изградиће се нова платформа такмичара генерације.
Вучевић је најавио изградњу 23 вртића у 18 локалних самоуправа и 68 школа у 55 локалних самоуправа.
Када је реч о незапослености младих, она је са 51,2 одсто смањена на 24,7 одсто у другом кварталу прошле године, навео је.
„Нешто више од 70 одсто младих се запосли исте године када дипломира. Прецизније, у просеку прође 3,5 месеца од дана када диплому замене радном књижицом, а њихова прва плата је у просеку 92.495 динара бруто. У 2022. години удео младих од 18 до 30 година у укупном броју предузетника је био 27,03 одсто. За пет година у Србији се вратило 92.000 младих. Дакле, цео један град“, нагласио је Вучевић.
Истакао је да ће држава подржати младе у запошљавању и предузетништву, али и да ће улагати у реновирање и опрему омладинских центара, клубова и канцеларија за младе којих је тренутно 122 у Србији.
„Циљ је да обезбедимо сигурне просторе за младе у којима могу да се реализују активности за квалитетно провођење слободног времена и зато ће улагање у омладинске просторе, програме и услуге за младе бити увећано“, поручио је Вучевић.
Vučević: Prioritet vlade biće podizanje i očuvanje životnog standarda građana
Преузмите андроид апликацију.