Почетна > Србија
Србија

Вучевић: КФОР је фактор мира, српске полицајце не могу да замене Албанци

Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић састао се јуче са замеником помоћника генералног секретара НАТО за политичка питања и безбедносну политику Хавијером Коломином Пиризом, у тренутку када је ситуација на Косову и Метохији напета, безбедносно опасна, а када су Срби приморани да суспендују учешће у покрајини, укључујући и излазак из косовске полиције.
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Вучевић је, гостујући у емисији Прави угао Радио-телевизије Војводине, рекао да је Коломину том приликом рекао да КФОР не сме да дозволи да било ко осим Срба попуни тај вакум на северу Косова и Метохије, те да је КФОР је кључан фактор за одржавање мира на терену.

„Не тумачимо сви на исти начин одредбе потписаних споразума. Нисам могао да чујем од представника НАТО да ће реаговати ако Срби постави балване на путу, а да им у исто време буде реално да албански полицајци дођу на север Косова и Метохија као замена за српске полицајце. Ја стварно не знам ко ће доћи на север, али знам да је КФОР гарант мира. А то како ће они да спроводе технологију очувања мира, ја не знам“, рекао је он.

Вучевић понавља да је јасна порука српског руководства да српске полицајце не могу да замене Албанци, као и да је градња базе за специјалне јединице међу Србима са севера супротна и Резолуцији 12 44 и бриселским споразумима и свим осталим постигнутим договорима.

„Како је могуће да пред нашим очима тзв. косовске снаге безбедности постају Војска Косова. Странци нам кажу да то не ради НАТО, већ да то раде чланице НАТО пакта кроз појединачне билатералне уговоре; они опремају тзв. Војску Косова скупим наоружањем. Ми им онда кажемо да нећемо дозволити ‘Бљесак’ и ‘Олују’ на Косову и Метохији из 2004 године“, истиче он.

Вучевић додаје да је наш предлог да се вратимо за преговарачки сто, као и став да једнострани акти не могу да мењају већ постигнуте споразуме.

„Наравно да је услов и формирање Заједнице српских општина. Али видите да га је Аљбин Курти денунцирао, да га је поништио усред Берлина. Питају нас шта ћемо урадити ако Албанци крену на север Косова. Дозволите да ми не покажемо баш све карте које имамо“, истиче он.

Говорећи о оријентацији државе у војном и безбедносном смислу, министар одбране подсећа да је Влада Србије у марту ове године донела одлуку о мораторијум на све војне вежбе, и са НАТО и са Русијом, која ће трајати до даљег.

„Што се тиче набавке новог наоружања, ми купујемо тамо где је најбоље за нас, ону врсту оружја која је потребна за нас. Не желимо да ико има ексклузивни положај или да искључимо некога за корист треће стране. Што се тиче већ склопљених споразума, Русија треба да испоручи оно што је већ плаћено, као и Француска, као и Кина. Све што купујемо је одбрамбеног карактера“, наглашава он.

Вучевић каже да је даље опремање и јачање Војске Србије нешто што је фундаментално за безбедност Републике Србије и очување нашег суверенитета.

„Много тога урађено у претходном периоду, Војска је ојачала и то треба наставити и одржавати. Пред нама је питање омасовљења припадника Војске Србије, разговарамо око враћања војног рока. Србија је у стању да подигне плате за припаднике Војске Србије у 2023. години“, истиче он.

Министар одбране се не слаже са ставом да је до сада постојао „маћехински однос“ према Војсци Србије, што показује куповина најсавременијих војних уређаја, војне опреме, али и градња станова за припаднике служби безбедности.

„Тачно је да су припадници Војске Србије имали ниже плате у односу на припаднике МУП, али тај проблем постоји од ’90-их година. Не треба заборавити да је војска једна од најугледнијих установа у очима грађана. Треба и даље да набављамо оружје у овом компликованом геополитичком моменту“, објашњава он.

Говорећи о налетима ловаца МиГ-29, Вучевић каже да су авиони вршили редовну контролу, као и да је то ловачка авијација која није дигнута због дронова.

„Неко је у дневним новинама довео у контекст МиГ-ове и дронове. Па, ко би дизао најскупљу авијацију да вија дронове ширине и дужине метар? То су све били спинови у медијима, то је све неозбиљно и неодговорно“, истиче он.

Вучевић појашњава да је и ноћас било дронова на административној линији и у рашком управном округу, те да не може да кажем чији су они, али да су неки активирани од држављана наше државе.

„Снимци оборених дронова нису за свеукупну јавност, уколико другачије не одлучи ВБА. Међу уоченим дроновима да има и оних КФОР-ових. Наравно да дронови не снимају пејзаже у природи, него су фокусирани на снимање позиција Војске Србије. Неки улазе у Копнену зону безбедности, неки чак и на територију Централне Србије. Неки су војни, а неки су полукомерцијални, који имају камере, а могу да носе и неке друге ствари“, објашњава он.

Министар одбране и потпредседник Владе Србије каже да није прошло још ни две недеље од избора владе, да је пред нама изазовна зима у енергетском контексту, али и врућа политичка зима око Косова и Метохије и свега онога што прати то питање.

„Било би некоректно да причамо о орочавању нове владе и да је лимитирамо на неки период. Видећемо шта ће бити 2024. године, да ли ће бити нових избора или ће бити реконструкција. Ми смо тек кренули да радимо, дајте нам шансу, да видимо шта ће бити са светом и Европом до 2024. године“, закључује он.

Brnabić i Bratu: Vlada i OEBS partneri u sprovođenju reformi

Преузмите андроид апликацију.