Почетна > Србија
Србија

Вучевић: Деца и професори су најважније што једна држава има – златна медаља

Председник Владе Милош Вучевић рекао је данас на обележавању  58. година оснивања Математичке гимназије у Београду, да су деца која се овде школују, као и у другим школама, најдрагоценије што једна држава, као златна медаља и позвао Министарво просвете да заједно раде на бољем положају професора.
Фото: PrtSc/Instagram/milosvucevic

Вучевић је додао да је част бити на обележавању два важна јубилеја – 58 година постојања и 20 година од када је уведен и седми разред, јер тиме су се, како је навео, отворила врата и за млађе генрације талената и рад са њима.

„Није ово само школа за таленте, фигуративно ово је једна фабрика талената“, истакао је премијер и додао да се у овој школи припремају људи који су спремни да врше најодговорније и најважније послове у друштву, а то је најважнија и највећа вредност.

„Просефори и ученици су најважнија вредност  што ова школа има“, рекао је Вучевић.

Како је навео, имао је прилику да упозна и ученике ове школе који су освајали награде на најпрестижњим такмичењима.

„Разговарао сам са њима да их охрабрим, да им честитам на успесима. Јер то је највредније што један држава може да има. Прави победници заслужују пажњу јавности, да добра деца буду пример, да се више о њима прича у медијима“, рекао је Вучевићи додао да су они прави победници и шампиони.

Он је нагласио да ученици ове школе треба да буду узор како будућим, тако и старијим генерацијама.

Премијер је посебно честитао ученицима и колективу то што поред математике, нису изгубли додир с културом, него су чврсто неговали све вредности, културне и оне које потврђују индентитет наше државе и друштва и, како је истакао, то представља други стуб ове гимназије.

Истакао је да професри ове школе уче ученике да је светосавље пут којим треба да иду.

Вучевић је рекао да ће заједнички радити да се реши питање ученичког Домаи да је било састанака.

Он је апеловао на Министарство просвете да ојача Фонд за младе таленте и да свака медаља буде награђена, а не да морају ученици да се опредељују за ону за коју желе да добију награду, као и да се ради на томе да та средства буду већа.

„Професори, желим да радимо заједно, да вратимо углед професорима, не само материјално, већ и да се у друштву врати општи положај према професији. Морамо да вратимо однос какав је некада биио, мора да буде однос такав да они имају поштвање родитеља, да се зна ред, да се поздравља тако што ће устати ученици када професор уђе. Када то вратимо, бићемо још успешњи, и то су кључне ствари“, рекао је он.

Истакао је да је материјални стандард битан, али не најважнији, и да треба променити то што нам све мање ђака упусује факултете за професоре.

„Децо, молим вас, да успешно вратите школовање, да цените професоре, и где дог да завршите школовање да нам се вратите у Србију јер то је златна медаља за нашу државу“, истакао је Вучевић.

Директорка Миријана Катић рекла је да је ова школа прешла велики пут за 58 година, који није био нимало лак.

„Године 1946. су сви били скептични, јер није били довољно ђака, а до 19. септембра смо морали да кренемо, да би 58 година касније били овде. Ова школа проглашена је за школу од националног значаја. Школује најталетнованију децу, школа која превазилази оквире Србије, која је препозната свуда у свету“, рекла је директорка.

Сваке године, како је нагласила она, задају се нови задаци на годишњицу којима се тежи.

„Прошле године смо се радовали, ту радост су нам донели Михајло, Анђела, Ива и да не набрајам све. Били су на свим континетима и државама“, рекла је она.

Како је навела, најважнија је подршка коју једни другима дају не само у срећним тренуцима, него и када постоје одређене препреке.

„Драги ученици, будуте храби, развијајте таленат, мислите својом главом. Учините ову земљу и свет бољим местом“, рекла је Катић.

Додала је да је знање најважније оружје које млади људи имају.

Директорка је истакла да је за њу највеће задовољство што је просветни радник и да је то најлепши посао на свету којим може човек да се бави.

„Рад са младима, усавршавање, гледати их како се развијају је нешто најлепше што можете као просветни радник да доживите“, рекла је она.

Катић је додала да је данас и други важан јубилеј, а то је да су пре 20 година отворили врата школа за ученике и седмог и осмог разреда.

„То је доказ да смо храбри, да мењамо образовање, да се развијамо“, навела је она.

Koje piće treba izabrati ujutru? Kafu ili čaj?

Преузмите андроид апликацију.