У Србији је од почетка епидемије тестирано 4.755.787 узорака, регистрована су 726.454 случаја заразе коронавирусом, а ковид 19 однео је 7.143 живота. Стопа смртности је 0,98 одсто, објављено је на сајту covid19.rs. На болничком лечењу су 703 пацијента.
Раст броја новозаражених за епидемиологе није изненађење у време повратка великог броја српских туриста из земаља у којима је епидемијска ситуација доста лошија.
И наставиће, кажу, да расте, а једина заштита и даље је поштовање мера и вакцинација.
Вакцинација је, наводе, и услов да почетак школске године ђаци дочекају у клупама.
Врућине погоршавају постковид симптоме, има их један од десет пацијената који су прележали корону
Некадашњи руководилац Ковид болнице у Клиничком центру у Нишу доктор Борис Ђинђић каже за РТС да једна од десет особа које су преболеле ковид 19 месецима или чак годину дана после прележане болести има неки од симптома постковид синдрома.
Доктор Борис Ђинђић каже да су симптоми постковид синдрома врло неспецифични, а углавном се заснивају на губитку квалитета и опадању косе, губитку квалитета ноктију и променама на кожи.
„Заснивају се и на поремећајима неких других органа, пре свега оштећењу кардиоваскуларног система, па постоје пацијенти који испољавају бол у грудима који траје месецима након прележаног вируса“, објашњава доктор Ђинђић.
Каже да прелиминарни закључци показују да млађи ковид пацијенти са лакшим облицима инфекције чешће имају кардиоваскуларне компликације.
Преузмите андроид апликацију.