Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Све што треба да избегавате када седнете за волан

Високе температуре, алкохол, недозвољене супстанце и одређене дроге имају значајан утицај на вожњу. Факторим који одвлаче пажњу на које се мора обратити пажња пре него што седне за волан.
Фото: Pixabay/Pexels

Топлота доводи до пада крвног притиска, а услед знојења из организма се губе течност и со. Ова комбинација може довести до вртоглавице, умора, главобоље и губитка свести.

Ако се комбинује са хроничним стањима тела и узимањем лекова, онда ситуација може бити још озбиљнија.

Генерално се показало да високе температуре доводе до искуства опште нелагодности и непријатности.

Такво стање тела последично може довести до смањења пажње, посебно периферних сигнала. Општи савет је мировати, редовно узимати терапију због присуства хроничних болести, пити течност и искључити алкохол из употребе, јер је диуретик и доводи до дехидрације.

Недостатак сна и микроспавање

Генерално, недостатак сна доводи до успорених психомоторних реакција,  неиспаван возач више бити фокусиран на своје стање и на то да не заспи за воланом, а мање на ситуацију у саобраћају.

Фокусирајте се на сопствени недостатак сна када возите нешто што вас може уморити и довести у опасност. Недостатак сна такође може довести до феномена микро-сна. Микросан је губитак свести у трајању од мање од једне секунде до неколико минута, а тада особа не спава у уобичајеном смислу, али није ни будна.

Губитком свести човек губи и контролу над возилом и саобраћајном ситуацијом. Треба имати на уму да и мање од једне секунде губитка свести за воланом може бити погубно за возача и остале учеснике у саобраћају.

Алкохол

Козумација алкохола слаби обраду визуелних информација, пажњу, апстрактно резоновање и визуелно-моторичку координацију. Уобичајено је погрешно схватање да људи „возе боље“ или „возе једнако добро“ под дејством алкохола. Налази показују да када су у средњем степену алкохолисаности, возачи процењују да је пијаност мања него што јесте, а себе сматрају способнијим за вожњу него што заправо јесу. Она наводи да је оваква перцепција прилично опасна јер нарушава стварну слику, а самим тим и процену саобраћајне ситуације.

Енергетски напитак не сме да буде замена за сан

Енергетска пића садрже високу концентрацију шећера и кофеина, вишеструко више од кафе. Они моментално подижу будност и расположење, али имају краткорочни ефекат, јер у њима нема других састојака, на пример протеина, који би деловали на дуготрајније одржавање нивоа енергије. Енергетска пића нам дају енергију без покрића. Уморни организам са привидном снагом коју је добио од напитка суочава се са напором за који није спреман. Зато енергетски напитак никада не сме да буде замена за сан, поготово не у вожњи. Конзумација енергетских напитака у комбинацији са алкохолом посебно опасна, јер доводи до појачане активације организма, а смањене мере предострожности. Другим речима, потрошач је тада у већем ризику да се укључи у различита ризична понашања, као што је брза и несигурна вожња. Посебно је забрињавајуће што је управо ова комбинација пића тренд међу младима.

Шта још треба избегавати?

Најчешћи фактор који омета вожњу у данашње време је мобилни телефон. Дистрактори могу бити и различити физички осећаји због глади, жеђи, бола, недостатка сна, али и преплављеност осећањима и немогућношћу возача да се са њима избори у време вожње.

Zašto se ne preporučuje spuštanje roletni tokom dana?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке