Почетна > Путовања
Путовања Свет

Вроцлав: Град острва, мостова и патуљака

Идилично смештен уз реку Одру и њене четири притоке, са 12 острва, 130 мостова и бројним зеленим површинама које се пружају уз воду, четврти највећи град Пољске интересантна је дестинација која се понекад неправедно нађе у сенци Кракова и Варшаве. Ово је град бурне историје и разноврсне архитектуре, европска престоница културе у 2016, али и град доброг провода, пивница и барова у којима забава траје до јутра.
Фото: Unsplash/Rodion Kutsaiev

Данас живахни град са преко шесто хиљада становника, основан је у 10. веку и брзо постао значајно трговачко и културно средиште Пољске. У вековима који следе пролазио је кроз бурне периоде различитих утицаја који су на њему оставили неизбрисив траг.

У 14. веку тако је прешао под власт чешког краља и постао део Чешке круне, након тога је био под влашћу Хабсбуршке монархије. Током овог периода, град је доживео значајан економски и културни просперитет.

У 16. веку постао је центар протестантског покрета у Пољској чиме је обликована његова религијска али и културна сцена.

Ништа мирније није било ни касније – град је био сведок бројних ратова укључујући Тридесетогодишњи рат и ратове за шпанско наслеђе. Током 18. века, Вроцлав је припојен Пруској, а током Другог светског рата, био је жариште борби и претрпео је велика разарања.

Фото: Unsplash/Sebastian Malecki

Све ово данас га чини јединственом локацијом која пулсира историјом и културом пристиглом из најразличитијих утицаја. Након сваког рата или разарања, град је био обновљен и поновно изграђен, а управо због тих недаћа данас се у њему могу пронаћи импресивни примери различитих архитектонских праваца.

Средњовековна архитектура присутна је у облику очуваних делова средњовековних зидина и кула, а из истог периода је и импресивна катедрала Светог Јована Крститеља. Ренесанса је обогатила град палатама Красински и Крзyсзтофорy, а током барокног периода цркве су обогаћене украсима. Црква Св. Марије Магдалене и Св. Елизабете су само неки од примера барокне архитектуре у граду.

Црква Св. Матеја, пак, припада готичком стилу. Са доласком 20. века, Вроцлав је доживео утицај модерних архитектонских стилова, укључујући сецесију и арт децо. Многе грађевине из тог периода су очуване и представљају важан део градског пејзажа.

Фото: Unsplash/Bianca Fazaces

Срце града и полазну тачку за његово истраживање представља шарени средњовековни централни трг Рyнек, један од највећих тргова у Европи и једна од најпознатијих туристичких атракција у граду чија историја сеже до 13. века. Трг је некада био место тржнице, а сада представља колекцију архитектуре из различитих историјских периода укључујући готику, ренесансу, барок и неокласицизам.

Начичкан је ресторанима, кафићима и баровима, што га чини савршеним местом за опуштање и уживање у локалној кухињи. Многи туристи на овом тргу се први пут сусретну са легендарним патуљцима из Вроцлава. О чему се ради?

Прича каже да су скулптуре патуљака у Вроцлаву започеле као симбол отпора и протеста против комунистичког режима у Пољској током 1980-их година. У то време, покрет Солидарност (Solidarność), којим је председавао Лех Валеса, борио се за радничка права и демократију. Један од лидера Солидарности, Jerzy Owsiak, смислио је симболичан начин да изрази протест против режима.

Одлучио је да постави малу скулптуру патуљка испред седишта покрета, као симбол отпора. Од тада, скулптуре патуљака постале су нека врста неформалног симбола града Вроцлава.

Фото: Pixabay/Uroburos

Након пада комунизма, скулптуре патуљака остале су у граду, а људи су их почели постављати на различите јавне локације, као што су тргови, мостови, паркови и улице. Свака скулптура има своју причу и значење, а неке од њих представљају познате историјске личности или актуелне догађаје.

Данас су патуљци, којих има на стотине, популарна туристичка атракција и играју важну улогу у промовисању града Вроцлава као пријатељског места за посету, а постоји и „Dwarf Trail“ (Стаза патуљака) коју посетиоци могу пратити у потрази за омиљеним “становницима” Вроцлава.

Вроцлав се издваја и својим речним острвима која су формирана на реци Одра и њеним притокама, а са обалом повезана мостовима, те представљају приступачне али јединствене градске локације.

На “острву катедрале” које је најстарије кориштено острво у граду, налази се импресивна катедрала св. Јована Крститеља, која је једна од најзначајнијих и најстаријих цркава у Пољској. На “универзитетском острву”, лако је претпоставити, налазе се факултети вроцлавског Универзитета али и Ботаничка башта.

Фото: Unsplash/David Mohseni

Ту је и острво Słodowa популарно међу младима и студентима због разних опција за рекреацију, спорт, али и бројних ресторана и кафића. Пиасек острво је пак познато по културним догађајима и фестивалима који се одржавају током лета.

Као да историје у граду није доста, у Вроцлаву се налази и најстарији ресторан у Пољској, „Piwnica Świdnicka„. Овај ресторан основан је 1275. године и сматра се најстаријим непрекидно отвореним рестораном у Пољској. Налази се у центру града, на главном тргу Рyнек.

Ресторан нуди аутентичну пољску кухињу и рустични амбијент пивнице. У њему се налази и табла са угравираним именима познатих посетилаца, те видимо да су у ову пивницу волели да сврате и славни уметници, између осталих Гете и Шопен, али и владари, као што је био Жигмунд Луксембуршки.

За најлепши поглед на град треба се попети на врх цркве св. Марије Магдалене, где вас осим погледа чекају, погодићете, и патуљци.

Аутор текста: А. К.

Strazbur: “Nemački” grad u Francuskoj

Преузмите андроид апликацију.