Почетна > Србија
Србија

Врх таласа почетком фебруара, повећати број ковид амбуланти

Епидемиолог др Радмило Петровић изјавио је да очекује да врх таласа корона вируса буде у првој половини фебруара и навео да се не зна тачно када ће бити крај пандемије, јер је корона вирус „изненађења“, али да је вакцинација једини начин да се људи заштите, јер вакцина штити 24 сата, а маске само док их носимо.
Фото: PrtSc/FoNet News/YouTube

Петровић је за ТВ Танјуг навео да је обележавање крсних слава уз присуство великог броја људи допринело повећању броја заражених.

Навео је да је се за разлику од претходних таласа омикрон брже шири, али да је клиничка слика оболелих лакша, те да и у наредном периоду очекује повећан притисак на домове здравља и ковид амбуланте.

„Питање је колико може наш здравствени систем да издржи, здравствени радници су већ уморни од толиког броја пацијанта који долазе на тестирање“, рекао је Петровић.

Према његовом мишљењу, решење би било да се повећа број ковид амбуланти и да се смање редови, како људи не би одустајали од прегледа услед великих гужви.

Петровић подсећа да је упозорио пре Нове године да се не организују прославе у затвореном простору, јер је знао да ће то изазвати „експлозију“ оболевања у новом таласу.

„Све је то омогућило лако ширење новог соја вируса, јер он се лакше преноси, инкубација је краћа, мањи број је довољан да се зарази и то доводи до експлозивне епидемије“, рекао је Петровић.

На питање како мотивисати младе да се вакцинишу, Петровић каже да је то тешко, јер су млади превише самоуверени и верују да вакцинација није потребна, а такав став је погрешан, јер је много боље примити вакцину, зато што је ношење маске само привремено одлагање инфекције.

„Основна превенција ове заразе је вакцинација, јер је она штити 24 сата, а маске само док их носимо и оне су нужно зло, док се не постигне имунизација“, каже Петровић.

Према његовим речима, велики број људи не зна да је заражен вирусом и не може да се лечи адекватно, али да то неће оставити последице на младе и здраве особе, са јаким имунолошким системом.

„Ако вирус захвати оне који имају неке друге болести или су у некој фази да су осетљивији, онда може да изазове низ поремећаја, јер ковид за разлику од грипа напада цео организам“, објашњава Петровић.

Када је реч о новим дозама вакцине, Петровић каже да су лекари на почетку мислили да ће две дозе бити довољне, али да је вирус показао другачију природу и да, ако буде потребе за новим дозама, очекује да научници направе снажнију вакцину, која ће дати трајнији имунолошки одговор.

Одговарајући на питање да ли је струка и даље при ставу да су деца најчешћи преносиоци короне, Петровић наводи да деца немају симптоме и да брзо преносе корону у породици, те да није сагласан са одлуком да основци од првог до петог разреда иду од понедељака у школу.

„Деца су осетљива на инфекцију, треба онлајн настава да буде и за ове млађе. Иако то педагошки не одговара, много је важније спасити људске животе“, рекао је Петровић.

Odlučeno na koji način će se odvijati nastava u školama

Преузмите андроид апликацију.