На данашњи дан 1977. године умро је српски писац Милош Црњански, изузетан стилиста, једна од најбитнијих појава српске књижевности уопште.

Дипломирао је на Филозофском факултету у Београду. Школовао се и у Бечу и Паризу. Био је професор, новинар, публициста, а од 1928. запослен је у Прес бироу владе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца (односно Југославије) при дипломатским представништвима на страни.
Други светски рат га је затекао у Риму, одакле је преко Лисабона отишао у Лондон. Из емиграције се вратио у отаџбину 1965.
У роману “Сеобе”, чији је први део написао 1929. а други 1962. описивао је трагично расејање Срба на широким просторима Средње Европе и Јужне Русије. Дело је настало на реалним историјским основама.
Његова поетска остварења сматрају се непревазиђеним.
Остала дела: романи “Дневник о Чарнојевићу”, “Кап шпанске крви”, “Код Хиперборејца”, “Роман о Лондону”, песме “Лирика Итаке”, “Ламент над Београдом”, новела “Прича о мушком”, драме “Маска”, “Конак”, “Никола Тесла”, путописи “Љубав у Тоскани”, “Књига о Немачкој”, “Наша небеса”, “Наше плаже на Јадрану”, “Бока Которска”. По повратку у Београд објавио је “Ембахаде”.
Преузмите андроид апликацију.