Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине из Новог Сада УНИЦЕФ и компанија Делез Србија донирали су апарат за терапијску хипотермију асфиктичне новорођенчади, а у оквиру кампање „Тако мали да би у срце стали“.
Апарат је намењен лечењу беба које су преживеле недостатак кисеоника приликом порођаја и он спречава оштећења мозга код новорођенчади савременом методом контролисаног снижавања температуре.
„Апарат је стигао пре неки дан и ми смо га одмах прикључили на једну бебу и он ради свој посао и морам да кажем да смо веома захални УНИЦЕФ-у јер је он веома битан партнер и до сада се показало да уз ту опрему коју су нам и до сада донирали, као и ова опрема која нам је данас стигла, је нама веома помогла у збрињавању и лечењу наших пацијената“, рекла је директорка Института др Јелена Антић и захвалила на стручној помоћи да ову развојну педијатрију доведу на највиши ниво.
Кампања кроз коју се додатно опремају неонаталне јединице у Србији покренута је крајем прошле године и има за циљ допринос смањења смртности превремено рођених беба.
„Заједнички заиста радимо на томе да свако дете, поготово она најосетљивија деца из Војводине која су превремено рођена, која су болесна, добију најквалитетнију здравствену заштиту. Ово је један апарат у низу заједничке подршке и сарадње коју смо имали у претходном периоду, а посебно нам је драго да је он био толико потребан, да је већ сада у употреби и да помаже једном најосетљивијем детету“, истакла је Јелена Зајегановић Јаковљевић, руководилац програма за рани развој УНИЦЕФ-а.
Вредност апарата је 2.419 000 динара, а још један ће отићи у Центар за неонаталогију у Крагујевцу који ће добити и прво амбулантно возило за превоз превремено рођене и болесне новорођенчади.
У Србији се сваке године превремено роди 4000 беба. Према статистици свакога дана њих седам захтева ургентну подршку, а превремено рођење одговорно је за више од 60 одсто смртних случајева новорођенчади у земљи.
Преузмите андроид апликацију.