Иако банке пре одобравања кредита ураде све неопходне провере кредитне способности, дешава се, нарочито у кризним временима, да клијент због губитка посла или неког другог разлога, остане без могућности да банци врати дуг. Једна од новина у Закону о заштити корисника финансијских услуга је, да је дужнику у проблему омогућено да стан сам прода и исплати банку.

Кориснику који није у могућности да измирује обавезе по стамбеном кредиту, обезбеђеном хипотеком, законским изменама омогућене су две опције – да сам прода стан у року од најмање два месеца или пренесе право својине непокретности на банку, што је такозвана замена испуњења. То је у обавези свака банка да понуди дужнику по стамбеном кредиту и тек потом може да размишља о покретању вансудског поступка намирења у складу са законом којим се уређује хипотека, односно покретању извршног поступка, каже за Радио Нови Сад Ђорђе Гојковић из Народне банке Србије.
И сам законописац подсећа да се и у судском и вансудском поступку продаје непокретности, некретнине заложене за стамбени кредит често продају по цени знатно испод тржишне. Овим изменама нуди се решење које ће подстаћи банку, односно корисника да сами, ван извршног поступка продају заложену некретнину по цени која је веома близу тржишној, указује се у образложењу тог закона. Иако нове могућности измирења дуга имају предности, сваки је случај другачији, додаје наш саговорник.
Закон предвиђа и изузетке, односно случајеве у којима банка није обавезна дужнику да понуди поменуте две могућности.
Нови, измењен Закон о заштити корисника финансијских услуга усвојен је у марту ове године, али се примењује од 1. јула 2025, осим неколицине одредби које су већ заживеле. Међу њима је и члан 45 који регулише измирење обавеза по стамбеном кредиту у случају проблема у отплати.
Мићин: Ускоро ћу предложити јавни конкурс за спомен-обележје на месту трагедије у Новом Саду
Преузмите андроид апликацију.