Почетна > Бизнис
Бизнис

Влаховић: Заоштрена политика НБС може довести до пада инфлације

 Заоштрена политика НБС може довести до пада инфлације од другог квартала 2023. године, рекао је данас председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић, уочи Копаоник бизнис форума, који ће се одржати од 5. до 8. марта.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

„Инфлација у Евро зони је смањена за више од два одсто. Тај развој ситуације у Европи даје наду да ће у Србији, упоредо са заоштреном политиком НБС, инфлација код нас почети да пада у другом кварталу ове године“ рекао је Влаховић за Блиц.

Овогодишња централна тема форума је „Отпорност економије у неизвесним временима: Велики изазови за Србију и Западни Балкан“, за коју он каже да се сама наметнула, јер „живимо у време великих економоских ризика“.

Према његовим речима, прогнозе аналитичара говоре да ће 2023. година бити тежа од претходне, и да, иако Србија има добру фискалну позицију, проблем је неспремност да се препознају системски ризици.
Влаховић каже како је „потребна реафирмација циља, а то је чланство у ЕУ, којој у вредносном смислу, припадамо“.
„Повлачење инвеститиора из ЕУ би утицало на будући економски раст наше земље. Од 4,3 милијарди евра прилива инвеститора у 2022. години, више од пола је било из ЕУ“ објаснио је он.

Поред пада инфлације у Евро зони, Влаховић објашњава да додатни оптимизам пружа и пад инфлације у ЕУ и САД, и Кина која је напустила нулту ковид политику, па се очекује да ће све велике светске привреде избећи рецесију.

„Успех Србије ће бити ако остваримо раст од два одсто и одржимо фискални дефицит испод 3,5 одсто. Потребно је да екстерне дефиците задржимо бар на нивоу 2022. године, и то се односи на дефицит текућег плаћања који је, због раста енергената и проблема са производњом струје 2022. порастао за 60 одсто“ оцењује Влаховић.
Цене енергената су се стабилизовале, али Влаховић оцењује да су могуће осцилације од друге половине ове године.

Он је навео да и да поред тога не види проблем у снабдевању нафтом и дериватима упркос санкцијама Русији.

„Свет, пре свега Европа, припремљеније улазе у ову годину, дефинисани су канали увоза гаса, реализују се планови око производње зелене енергије, тако да не верујем да се може поновити ситуација из марта 2022. године, када су цене вртоглаво расле“ закључује Влаховић.

Na Sajmu turizma u Beogradu održano preko 300 B2B sastanka u prva dva dana

Преузмите андроид апликацију.