Председник Савеза економиста Александар Влаховић изјавио је данас да је добра вест за Србију договор председника Србије и Русије о склапању трогодишњег уговора за набавку 2,2 милијарде кубика гаса по цени од 310 до 408 долара, у складу са нафтном формулом, за 1.000 кубика гаса.
„То је апсолутно добра вест за Србију и тај уговор ће се врло брзо потписати, пошто је ово начелни споразум двојице председника“, рекао је Влаховић за К1 телевизију.
Истакао је да су раније гасне аранжмане уговарала предузећа Србијагас и Гаспром, али да је криза у Украјини донела другачија правила понашања, тако да је прво постигнут начелни договор на вишем нивоу.
„За нас је добар исход да имамо обезбеђених 2,2 милијарде кубика гаса, што када не раде Азотара, МСК Кикинда, па и Застава која је велики потрошач гаса, скоро у потпуности покрива потребе Србије“, казао је Влаховић.
Додаје да ће Србији са почетком рада гасних електрана и ових постројења бити свакако потребно додатних 800 милиона кубика гаса.
Влаховић напомиње да смо и до сада додатне количине гаса набављали на берзи по вишим ценама.
Навео је да ће државни врх и Србјагас ће у наредном периоду уложити напоре да обезбеде и недостајући 800 милиона кубика гаса по повољним условима.
„Прошле године смо значају количину гаса трошили на рад панонских електрана управо због недостатка струје због ситуације у ЕПС и нестручног руковођења“, рекао је Влаховић.
Каже да неће постојати потреба за додатним количинама гаса ако капацитети ЕПС-а, пре свега термо и хидро уз ветро-паркове, буду радили на нивоу од пре неколико година.
Влаховић не очекује да ће Бугарска обуставити гас Србији Балканским током ако та земља не постигне гасни аранжман са Русијом.
Такође, Влаховић је рекао да не очекује веће поремећаје у снабдевању и цени нафте, тако да ће се вероватно цена гаса и кретати за Србију између 300 и 400 долара за 1.000 кубика гаса, као и да је највероватније договором између двојице председника Србије и Русије постављена доња и горња граница у тој цени, без обзира на кретање цене нафте и гаса.
Када је реч о цени струје, Влаховић је рекао да она мора да иде на горе, јер услед пораста цене пелета и гаса, људи ће се више зими грејати на струју, па ће ЕПС бити под великим притиском и неће моћи да обезбеди довољно струје.
Мораће струја онда да се увози по папреним ценама, рекао је Влаховић и додао да струја не сме да буде социјална категорија јер је онда нећемо имати.
Преузмите андроид апликацију.