Влада Републике Српске усвојила је 28. извештај Савету безбедности Уједињених нација који је, у име Републике Српске као потписнице свих анекса који чине Дејтонски споразум, генералном секретару УН и земљама чланицама Савета безбједности, упутио председник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Извештај се односи на период мај 2021 – октобар 2022. године и у њему, као и у својим досадашњим извештајима, Влада Републике Српске изражава своја виђења о кључним питањима и проблемима са којима се суочава БиХ, а у циљу разјашњавања својих становишта члановима Савета безбедности и међународне заједнице.
У првом делу, Извештај се бави резултатима избора у БиХ одржаних 2. октобра, укључујући успех актуелне владајуће коалиције у Републици Српској, који су доказали подршку бирача из Републике Српске њеној енергичној одбрани Дејтонског споразума.
У овом делу Извјештај говори и о избору два политичара у Председништво БиХ који раде на укидању Дејтонског споразума, што је за жаљење, ускраћивању представљања Хрватима у Председништву БиХ и налогу Централне изборне комисије за поновно бројање резултата избора за председника Републике Српске.
У другом делу, објашњава се зашто је поштовање Дејтонског споразума од суштинског значаја за успех БиХ с обзиром на њену трагичну историју.
Такође се констатује да многи успешни демократски системи предвиђају регионалну аутономију и национална права. Наглашава се посвећеност Републике Српске Дејтонском споразуму и потреба да међународна заједница и бошњачко руководство у БиХ престану да нападају Споразум и прихвате га као кључ будућности БиХ.
У трећем делу наглашава се да безбедност у БиХ није угрожена упркос неодговорној реторици појединих бошњачких политичара, те да је узбуњивање јавности због безбедносне ситуације у БиХ циничан политички трик.
Такође се истиче да Република Српска доследно искључује свако прибјегавање насиљу и да нема планове за отцепљење.
Четврти део Извештаја бави се штетним последицама које деловање Канцеларије високог представника (ОХР) и даље оставља у БиХ.
Објашњава се по чему су диктаторска овлашћења која је ОХР приграбио очигледно незаконита и зашто одлуке немачког дипломате Кристијана Шмита флагрантно крше Дејтонски споразум.
У овом делу наводи се и зашто жестоко одбијање бошњачких странака да прихвате Шмитову одлуку помаже да се разоткрије нелегитимност ОХР-ових овлашћења.
Штавише, констатује се све већа подршка затварању ОХР-а и позиви ОХР-у да се коначно одрекне приграбљених диктаторских овлашћења.
Коначно, у петом делу поздравља се недавна одлука Европске комисије којом се препоручује да БиХ добије статус кандидата за чланство у ЕУ и наглашава подршка Републике Српске европским интеграцијама БиХ, пренела је РТРС.
Преузмите андроид апликацију.