Почетна > Свет
Свет

Вишемилионски кинески град закључан и даље

Ченгду, један од највећих градова Кине, продужиће закључавање уведено због ковида-19 које је блокирало многе активности а већина од 21 милиона становника је у својим становима.
Фото: Unsplash/sambalye

Ченгду, главни град планинске југозападне провинције Сечуан, затворен је већ недељу дана због жаришта ковида-19, у коме је било стотине позитивних случајева.

Закључавање је требало да се заврши данас, али су градске власти прогласиле да се продужава.

„Цео град ће наставити да ограничава кретање да би се достигло нула заразе”, наводи се.

Шеф градских здравствених власти Јанг Сјаогуанг рекао је да превентивне мере већ дају резултате и да у неким квартовима нема нових случајева, али да је ситуација и даље „озбиљна и комплексна” и да су неке градске зоне и даље погођене.

Сви становници ће, под мерама закључавања, наставити дневно да се тестирају. Као и до сада свако домаћинство може да пошаље једну особу у набавку, а здравствене службе објавиле су податак о 116 нових позитивних на корону у граду у претходна 24 сата.

Кинеско министарство здравља пријавило је 1.334 нових позитивних случајева у земљи у претходна 24 часа. Због здравствених мера становници Ченгдуа нису могли да напусте домове када је јак земљотрес, у понедељак, погодио провинцију, а његов епицентар је био на око 200 километара од тог града. Бројне компаније су морале привремено да се затворе у Ченгдуу. Шведски произвођач аутомобила Волво прекино је производњу прошле недеље у фабрици у која запошљава готово 3.000 људи.

Упркос последица које затварање има на привреду, Кина изгледа решена да задржи своју здравствену стратегију.

Велики град Шензен на југу, који има 18 милиона становника и седиште је бројних технолошких компанија, ове недеље је ублажио рестрикције. Власти Шензена су позвале становнике да избегавају излазак из домова због жаришта ковида-19.

Кина примењује строгу здравствену политику против корона вируса која омогућује да се задржи број зараза на врло ниском нивоу у односу на остатак света.

Стратегија се састоји у увођењу затварања одмах по појави само неколико случајева заразе, котришћење ПСР тестова више пута недељно да би се постигао приступ јавним местима или људи сместили у карантин.

Ener­get­ski SOS plan Brisela podelio EU

Преузмите андроид апликацију.