Скоро две трећине грађана Србије (више од 60 процената) користи неку врсту безготовинског плаћања, а број корисника платних картица је дупло већи него пре седам година, показало је истраживање Ипсоса спроведено у оквиру иницијативе „Бољи начин”.
„Грађани који користе безготовинске начине плаћања далеко чешће плаћају картицама него готовином (81 према 64 одсто), затим електронско, односно мобилно банкарство (50 одсто), док и инстант плаћање бележи раст па га тако данас употребљава петина популације“ каже Златко Миликић, тим лидер пројекта „Бољи начин” испред ГИЗ-а за Србију.
У складу са овим трендовима, половина предузећа у Србији се свакодневно или барем неколико пута недељно сусреће с потрошачима који желе да плате картицом.
„Корисници безготовинског плаћања сматрају да би било корисно да се овај начин плаћања уведе најпре на пијацама и у фризерским и козметичким салонима, затим за услуге мајстора, као и на шалтерима институција“ наводи представник ГИЗ-а, преноси НАЛЕД.
Као главну предност плаћања картицом, чак 75 процената корисника наводи да је тако једноставније и брже платити. Друга корист је што не морају да носе готовину са собом.
На трећем месту је сигурност, односно мањи ризик од крађе и безбедност новца, с обзиром на то да се картица може блокирати, а неовлашћено потрошен новац повратити.
У прилог томе говори податак да се готово 30 одсто грађана суочило с непријатном ситуацијом губитка или крађе новчаника, односно готовине, док је далеко мање грађана, свега четири процента, доживело крађу новца с картице који није успео да поврати.
U EU u oktobru registrovano 866.397 novih automobila, rast 1,1 odsto
Преузмите андроид апликацију.