Почетна > Србија
Србија

Видљиви резултати и дела јасна су гаранција будућности Србије

Србија је само у последње три године кроз јавне позиве Фонда за науку обезбедила 43,9 милиона евра за 282 научна пројекта, на којима учествује 1737 истраживача.
Фото: Председник.рс

Србија је током последњих година изградила шест научно технолошких паркова (Нови Сад, Београд, Крагујевац, Ниш, Чачак, Пожаревац) у којима ради и развија се велики број научника, младих предузетника и ИТ стручњака. Основан је и државни Истраживачки институт за развој вештачке интелигенције.

Србија је током последње три године саградила две најсавременије лабораторије назване Ватрено око (Београд и Ниш) које су својим савременим тестирањима помогле током пандемије Ковида 19, саградила потпуно нове три Ковид болнице и два Клиничка центра (Ниш и Београд), реновира КЦ у Новом Саду и Институт у Каменици, а у плану је изградња или доградња великог броја локалних болница по Србији.

Србија је током последњих година спремно ушла у четврту индустријску револуцију. Почетком године премијерка Ана Брнабић потписла је са Светским еконосмким форумом отварање Центра за четврту индустријску револуцију у Београду.

Србија је једина земља у овом делу Европе која је саградила државни Дата центар, који се налази у Крагујевцу на 14.000м2 с капацитетом 1080 рацк ормана, који поред заштите података, служе и за складиштење информација државе и приватних компанија као што су Хуаwеи, ИБМ, СОX…

У Србију се у последње две године вратило преко 92.000 људи из дијаспоре, углавном младих, који започињу свој бизнис и полако се поново интегришу у Српско друштво.

Милан Боснић, који је пре десетак година започео, данас светски успешан стартуп, Страwберрy Енергy одлучио је да се прикључи највећој странци у Србији, која успешно води државу и годинама уназад улаже у науку и образовање.

Приликом представљања економског програма Српске напредне странке, као њен кандидат за посланика, изјавио је да је у прошлој години извоз ИТ услуга из Србије износио 1.7 милијарди долара, више и од извоза пољопривредних производа.

Конкретно, као неко ко долази из ИТ индустрије видим велики напредак и побољшане услова за пословање. Највеће светске фирме отварају развојне центре у Србији, наши инжењери раде на великим пројектима, развија се гејминг и крипто индустрија. Лепота свега је што поред Београда велики пораст имају Нови Сад, Ниш, Крагујевац и други градови где ИТ индустрија расте. Млади се запошљавају на завршним годинама факултета за плате које су неколико пута више просека – истакао је Боснић.

Фото: PrtSc/YouTube

Србија уз сва улагања у науку и образовање паралелно улаже и у:

културу – после више година отворени музеји, обновљени културни центри, позоришта,

спорт – освојено највише медаља на Олимпијским играма и првих места на светским, европским и регионалним такмичењима

привреду – само током 2020-2021. године држава је уложила 8.8 милијарди евра у подршку микро, малим и средњим предузећима и свим запосленима, 3.9 милијарди евра привучено је у страним директним инвестицијама само током 2021. године, незапосленост је на историјском минимуму,

демографију – свако прворођено дете у породици добија 300.000 динара, а друго и треће по 100.000 динара, док мајке добијају 20.000 евра као подршку за куповину стана и

инфрастуктуру – тренутно се гради 10 аутопутева, неколико мостова, обилазница, регионалних путева, …

Држава Србија последњих година бележи и снажан економски раст. Прва је у Европи не само по спортским успесима, већ и по економским параметрима потврђеним од стране ММФ-а и стабилним кредитним рејтингом, а развијени су и економски програми Србија 2025 и Београд 2030 који јасно дефинишу правце развоја. Постигнути видљиви резултати као и дела јасна су гаранција да ће се са овим тимом који води државу тако наставити и у будућности.

Ko su kandidati za predsedničke izbore u Srbiji i šta nude?

Преузмите андроид апликацију.