Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Веза са еx-партнером вашег пријатеља: Ако вас копка да ли је то у реду, ево шта каже психолог

Живот је пун изазова, али не заборавите да ниједна веза није вредна повређивања некога до кога вам је стало.
Фото: Pexels/Ira dulger

Заљубљеност, љубав, везе – све су то компликоване ствари. Једна од најзамршенијих ситуација у којој можете да се нађете јесте да вам се допадне бивши партнер вашег пријатеља. То је тема о којој се ретко прича, а очигледно је зашто: тешко је осећати нешто снажно према некоме ко би, макар из поштовања према пријатељу требало да вам буде недоступан.

Стабилна веза данас може бити фрустрација сама за себе
Везе су и саме по себи тешке за остварити. Препреке попут недостатка времена, несигурности и страха од емотивних повреда отежавају развој дубље интиме. У данашње време, када је тешко пронаћи љубав, може бити посебно фрустрирајуће када коначно осетите искрену повезаност с неким, али вам се аларми пале и нада гаси јер је та особа – бивша или бивши вашег пријатеља. Ипак, можда не морате да одустанете… Ево шта о овој ситуацији каже Мишел Кантрел , сертификовани саветника за партнерску терапију.

Веза са бившим партнером пријатеља: Више од „Компликовано је“…

Одговори на оваква питања ретко када могу да се сведу на „да“ или „не“. Према речима Кантрел, овај одговор тражи бар четири речи: „Да – али је компликовано.“

Важно је, каже она, сагледати контекст. Није исто ако желите да излазите са неким ко је био верен за вашег пријатеља или са особом са којом је ваш пријатељ имао кратку летњу авантуру. Такође, размислите о томе како је та веза завршена. Истраживања показују да људи који разумеју разлоге прекида лакше налазе мир са логичним завршетком, а често им расте и самопоуздање. Ако је веза завршена на цивилизован начин, могуће је да ће нови однос бити јаснији и једноставнији. Ако је раскид био болан и компликован, треба озбиљно да размислите да ли сте спремни да можда жртвујете пријатељство због ове везе.

– Ако вам је стало до пријатељства, кључни су искреност и емпатија не као пука формалност, већ као стварно поштовање и брига – објашњава Кантрел.

Питање постављања граница: Када је ова веза потпуно неприлична

Пре него што уопште поразговарате са пријатељем, запитајте се: да ли сте спремни да поштујете границе које вам пријатељ постави, чак и ако каже да му то смета? Ако желите да наставите даље чак и ако пријатељ изрази неслагање, размислите још једном о начину на који покрећете ову тему. Тражење дозволе, а да сте већ одлучили да идете тим путем, није поштено и вероватно неће добро завршити.

Постоје и ситуације када никако није у реду забављати се са бившим пријатеља. Ако је у тој вези било злостављања, манипулације, издаје или дубоких емотивних повреда, улазак у однос није само кршење поверења. Може изазвати и додатну трауму пријатеља. Ниједна веза није вредна повређивања некога до кога вам је стало.

Како знати да ли је та веза вредна труда?

Не вреднују се сви односи исто, и нормално је ако нисте сигурни да ли све ово има смисла. Запитајте се: шта вас заправо привлачи код те особе? Ако је реч само о физичкој привлачности, вероватно не вреди ризиковати пријатељство. Има много људи са којима бисте могли имати искључиво физичку везу. Зашто би то била/био баш бивша/бивши вашег пријатеља?

Али, понекад је осећање сложеније. Ако вам та особа делује као неко са ким можда има смисла покушати нешто озбиљније, али нисте сигурни, поставите себи још питања:

Да ли вам се допада иако сте свесни његових/њених мана јер вам је пријатељ о њима причао?
Да ли је то стварна емоција или само знатижеља?
Да ли потискујете осећања да не бисте нарушили односе у друштву?

Кантрел додаје још једно питање:

– Ако је у питању само хемија или радозналост, да ли је то вредно потенцијалног губитка пријатељства?

Спремна/спреман сам да направим тај корак — шта даље?

Иако сте донели одлуку, размислите још једном о свим последицама. На пример, ваш друштвени круг или социјално окружење ће се вероватно променити.

– Ако сви припадате истом друштву, заједници или родитељским групама ситуација брзо може да постане компликована – објашњава Кантрел.

Ове мисли ће вас највероватније припремити за сигурно нимало лак разговор са пријатељем.

Како рећи пријатељу да излазите са његовим/њеним бившим?

– Важно је да овај разговор обавите пре него што уђете у везу са бившим не само да бисте смирили своју савест, већ зато што искреност има вредност – каже Кантрел.

Кријући ову везу, само ћете додатно нарушити пријатељство. Када будете причали са пријатељем, будите пажљиви и емпатични. Очекујте бурну реакцију и будите спремни да то можда кошта вашег пријатељства. Најважније од свега – поступајте са интегритетом. Покажите разумевање колико вам је јасно да је ово тешка ситуација. Будите отворени за више разговора и свесни последица које ово може имати на ваше друштвено окружење.

Разговарајте о границама када су у питању заједничка дружења и ствари које ваш пријатељ можда не жели да зна о вашој новој вези. Будите пажљиви према томе колико би свима могло бити непријатно да некадашњи партнери поново проводе време заједно, а да сте сада ту и ви.

Занима ме, али нећу то урадити — како да то кажем бившем?

То зависи од вашег односа са бившим партнером пријатеља. Ако сте обоје већ кокетирали са идејом да започнете нешто озбиљније, разговор је неопходан. Нађите се на неутралном месту, рецимо у кафићу, и искрено реците шта осећате. Објасните да вам је пријатељство важно и да сте свесни свих негативних последица које би веза могла донети.

Пошто је у питању бивши, могуће је да он/она не осећа исту лојалност као ви – будите спремни да се не сложите у свему. Пре него што дефинишете какав однос желите да имате убудуће, размислите о томе шта вама одговара. Ако наставак пријатељства може довести до емотивно или физички непримерених ситуација за све актере, то је нешто о чему треба отворено разговарати.

Укратко: Шта да радим?

– Пре него што било шта урадите, разговарајте са пријатељем о својим осећањима. Затим размислите да ли заиста желите везу са бившим. Ако желите, добро промислите како ће то променити ваш живот. Разговарајте о свему и са потенцијалним партнером. Заједно одлучите да ли желите да будете у таквој вези. Имајте отворену комуникацију и стално проверавајте где су границе свих актера. Најважније: будите искрени, понашајте се достојанствено, уживајте – можда чак и пронађете љубав – саветује Мишел Кантрел.

Психолошки трикови да боље управљате новцем и смањите стрес

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке