Вештачка интелигенција ће утицати на скоро 40 одсто послова широм света, замењујући неке и допуњујући друге, па је потребна пажљиво балансирана политика да бисмо искористили њен потенцијал, оценила је директорка Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристалина Георгијева.
Она је на блогу ММФ-а написала да се налазимо на ивици технолошке револуције која би могла да повећа продуктивност, подстакне глобални раст и повећа приходе широм света, али је указала да би вештачка интелигенција такође могла да замени послове и продуби неједнакост.
Гаоргијева истиче да ће морати да буде осмишљен сет политика како би безбедно огроман потенцијал вештачке интелигенције био искоришћен за добробит човечанства.
Она наводи да истраживање ММФ-а о потенцијалном утицај вештачке интелигенције на глобално тржиште рада показује да ће скоро 40 одсто радних места бити под утицајем вештачке интелигенције, јавља Танјуг.
Имајући у виду да вештачка интелигенција утиче на висококвалификоване послове, напредне економије суочавају се са већим ризицима од вештачке интелигенције, али и са већим могућностима да искористе њене предности, у поређењу са тржиштима у настајању и економијама у развоју.
У напредним економијама вештачка интелигенција може утицати на око 60 процената радних места, показују резултати истраживања ММФ-а.
Отприлике половина послова на кјоје ће утицати вештачка интелигенција може имати користи од тога због повећања продуктивности, али за другу половину вештачка интелигенција ће моћи да извршава кључне задатке које тренутно обављају људи, што би могло смањити потражњу за радном снагом и довести до нижих плата и смањеног запошљавања, наводи Георгијева.
Kinezi izbili na prvo mestu po prodaji električnih automobila
Преузмите андроид апликацију.