Почетна > Бизнис
Бизнис

Вештачка интелигенција би могла да укине 7,9 милиона радних места у Британији

Развој вештачке интелигенције (АИ) би могао да доведе до укидања скоро осам милиона радних места у Великој Британији, а најугроженије категорије су жене, млађи радници и запослени који су слабије плаћени, наводи се у новом извештају Института за истраживање јавних политика (ИППР).
Фото: Танјуг/AP Photo/Alberto Pezzali

Институт је истакао да ће увођење нових АИ технологија у наредних три до пет година према „најгорем могућем сценарију“ највише угрозити послове са скраћеним радним временом, почетничке позиције на послу и административне послове, преноси Гардијан.

Велики број британских компанија усваја генеративне АИ технологије, које могу да читају и креирају текст, податке и софтверски код, како би аутоматизовали свакодневне задатке на радном месту.

Анализирајући 22.000 задатака у привреди који покривају сваку врсту посла, ИППР је рекао да је 11 одсто задатака које тренутно обављају радници угрожено.

Ово би, међутим, могло да се повећа на 59 одсто задатака у другом таласу како се технологије развијају за руковање све сложенијим процесима.

Вештачка интелигенција већ уме да замени неке раднике који обављају рутинске задатке, на пример у администрацији, а АИ технологије би касније могле да обаве и сложеније задатке као што су креирање базе података, писање текстова или графички дизајн.

ИППР је објавио и „најбољи могући сценарио“ усвајања АИ према коме би британска економија могла да порасте за четири одсто, односно за 92 милијарде фунти годишње, уз очување свих радних места.

Генеративна вештачка интелигенција би могла да доведе до великих поремећаја на тржишту рада или да подстакне економски раст, а у сваком случају ће променити животе милионе људи, изјавио је виши економиста ИППР-а, Карстен Јунг.

Он је ипак додао да „технологија није судбина“ и да владе земаља, послодавци и сидникати имају прилику да сада донесу кључне одлуке за добро управљање вештачком интелигенцијом.

„Ако ускоро не реагују, можда ће бити прекасно“, закључио је Јунг.

Društvene mreže kod nas koriste i deca mlađa od 13 godina

Преузмите андроид апликацију.