Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је данас да ће се у пројекат Јадар ући са европским партнерима и да ће више од 85 одсто руде остајати у Србији.
Он је у интервију за часопис Diplomacy & Commerce рекао да ће се правити ланац фабрика које треба да прерађују руду у готове производе као што су батерије, фабрике аутомобила, али да ће се обезбеђивати и значајан део сировине за европску ауто индустрију.
„То је у складу са политиком Европе, да се сва налазишта која се налазе на територији Европе користе од стране европске компаније“, рекао је Весић.
Министар је навео и да је ово први пут да ЕУ има јасан и конкретан економски интерес за сарадњу са Србијом и да мисли да је Србија са тиме суштински ушла у ЕУ.
„Кад ће се то формално десити, то ће бити у наредним годинама, ми ћемо иначе бити прва земља која ће ући, вероватно уз Црну Гору са западног Балкана, али то је за наш историјски договор“, рекао је Весић.
Према његовим речима, за наше грађане и грађанке је важно да знају да ће, пошто се сада ради студија процена утицаја на животну средину, осим наших институција, учествовати и најбољи европски институти и да ће се то радити уз помоћ партнера из Немачке, који у томе имају огромно искуство.
„Биће примењени највиши европски стандарди који иначе важе у свакој другој земљи ЕУ и можемо са сигурношћу да кажемо да ће пројекат бити еколошки прихватљив“, сматра Весић.
Додаје и да за грађане то значи скоро 20.000 нових радних места, директно или индиректно, а биће и боље плате,што значи око отприлике шест милијарди у инвестицијама.
„Нама су прошле године инвестиције биле 4,5 милијарде, ове године су у првих три до шест месеци 2,3 милијарде. То је за нас огромна добит, повећање домаћег бруто производа, веће плате и веће пензије“, казао је Весић.
Према његовим речуима, пројекат Јадар ће значити нови живот за Србију и наша земља ће на овај начин имати много већи БДП.
„То што ћемо ми добити од овог пројекта ће бити равно рецимо колико неки наш сусед добија од туризма. Бићемо развијенија земља са бољим платама и бољим животом“, нагласио је он.
Министар је додао и да је око овог пројекта било много неистина које су пласиране у јавност, као и да је тај пројекат постао део политичке борбе.
„Када нешто постане део политичке борбе, тада се очигледно користе сва средства. Ми хоћемо ово да вратимо у оно што јесте, а то је да се прича о свим последицама по животну средину и будите сигурни да ће наши европски партнери, пре свега из Немачке, бити активни у томе, јер је ово сада њихов пројекат колико и наш и сасвим сигурно нећемо дозволити да се у Европи не поштују сви стандарди које има Србија и ЕУ“, рекао је Весић.
Како је објаснио, грађани ће бити упознати. Сама студија и усвајање студије, по нашем закону подразумева јавну расправу, учешће јавности, тако да ће сви имати прилику да кажу оно шта мисле.
„Сигуран сам да ће после тога, неки људи који су можда подлегли некаквим инсинуацијама разумети шта се све дешава и како ће то бити“, рекао је Весић.
Министар је најавио и да ће крајем овог месеца бити завршена брза пруга Нови Сад-Суботица и да остају да се раде још станичне зграде, прецизирајући да ће до краја августа бити готова суботичка зграда, док је новосадска завршена, а да је нова станица у Врбасу при крају.
Весић је навео и да на потрзу ове брзе пруге има три нових станица, Врбас и нова станица која је између Малог Иђоша и Ловћенца.
„Суботичка и новосадска станица се реконструишу, новосадска је посебно била захтевна, јер је под заштитом“, рекао је министар.
Он је нагласио и да нам за саобраћај до Суботице требају нови возови.Кад је Војводина у питању, радиће се још четири регионалне пруге и како процењује
Весић, радови ће почети до краје године јер су пројекти завршени.
„Очекујемо да до 2026. године завршимо 50 километара Војвођанског смајлија.Истовремено ћемо кренути да радимо аутопут Суботица-Нови Сад према Србобану и према Врбасу, јер Смајли је истовремено обилазница око Врбаса и оно отвара индустријску зону у Врбасу. Тако да Врбас добија обилазницу, отварање индустријске зоне, налази се на брзој саобраћајници, добија реконструисану пругу према Сомбору и добија брзу пругу“, закључио је Весић.
Преузмите андроид апликацију.