Почетна > Србија
Србија

Велинов: Ако се нешто деси у НЕ Запорожје, Србија ће одмах знати

Директор Директората за нуклеарну сигурност Србије Слађан Велинов, који учествује на Генералној конференцији Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) у Бечу, истиче да би, ако би се нешто десило у нуклеарној електрани у Запорожју, се то одмах знало и у Србији.
Фото: Танјуг/Planet Labs PBC

Велинов је, пошто је ИАЕА тренутно фокусирана на заштиту нуклеарне електране у Запорожју, упитан какве би последице биле по Србију ако се у тој украјинској електрани нешто деси, указао најпре на податак да је та електрана удаљена више од 2.000 километара од Србије.

„Ми пратимо шта се дешава у Запорожју. Уколико дође до било каквог гранатирања, ако дође до повреде неке од станица за ране најаве, пратићемо станице около. Не можете сакрити ако се било шта десило, то се види одмах. Ми тренутно имамо девет станица које нам показују одмах дешавања, а то чине и оне које се налазе у Запорожју и широм Европе“, објаснио је он.

Велинов је за Танјуг најавио да ће ове године, кроз пројекат Европске комисије, Србија повећати број станица на 33, што, каже, даје већу сигурност.

Пошто се због енергетске кризе све више помињу нуклеарне електране као спас, на питање колико је нуклеарна енергије безбедна и енергија будућности, Велинов је казао да је одлука о електрани питање за Владу Србије, а ако се у то крене, постоји јасна процедура.

„Што се тиче сигурности нових нуклеарки, то су нуклеарке четврте категорије, он су безбедносно сигурне 100 одсто и за удар авиона, и разне друге опасности. Рекао бих да је Чернобиљ, који је појам за катастрофу, био сасвим други вид електране. Пре 11 година смо имали акцидент у Фукушими, а нисмо имали ниједног умрлог од зрачења. Сви који су погинули погинули су од цунамија“, објаснио је он.

Када је реч о састанку у Бечу истакао је да је свака конференција где су сви на једном месту веома битна.

„Ту се пружају могућности за много састанака, како мултилатералних, тако и билатералних где се договарамо очи у очи шта ако до нечега дође. Дефинишемо разне параметре, имамо договоре, уговоре. Много је лакше функционисати када се о свему договорите“, подвукао је он.

Велинов је иницирао састанак са представницима земаља бивше Југославије, у циљу успостављања прекограничне сарадње по питању нуклеарне безбедности.

„Циљ нам је да успоставимо међуганичну и пограничну сарадњу, да размењујемо с каквим проблемима се суочавамо, и како их решавамо. Хоћемо да направимо заједницу у којој ће лакше да се одвија проток информација. То је веома важно“, подвукао је он.

Strani turisti najviše dolazili u Beograd, a domaći u banje

 

Преузмите андроид апликацију.