Почетна > Свет
Свет

Велика потражња за „зеленим вештинама“ у Аустрији

У главном граду Аустрије недавно су одржани „Дани образовања“ који су показали велику потражњу у области образовања са „зеленим вештинама“.
Фото: Pexels/Pixabay

„Зелени послови“ су занимања која активно доприносе избегавању негативних утицаја на околину и помажу у спровођењу енергетске транзиције. Да би се остварила ова трансформација, потребни су одговарајући квалификовани стручњаци. Зато се „зелене вештине“ убрајају међу најтраженије вештине будућности.

„С обзиром на енергетску транзицију, обуке са ‘зеленим вештинама’ све више привлаче пажњу младих. Према недавном истраживању које је спровела Привредна комора Аустрије, три од четири младе особе су заинтересоване за одговарајуће обуке.

Према томе, 75 одсто ученика исказало је интересовање за послове са фокусом на заштиту животне средине“, изјавила је представница Привредне коморе Беча, Марија Смодикс-Нојман. Једно од одрживих занимања са перспективом је позив електротехничара. „Без електротехнике нема енергетске транзиције“, рекла је Смодикс-Нојман.

Експерти у области фотонапонских-постојења, инсталације паметних кућа и складишта енергије или пуњача за електричне аутомобиле ће у будућности бити све више тражени.

Такође експерти за планирање и инсталацију система грејања, вентилације и водоснабдевања, грађевински техничари играју важну улогу у преласку на еколошка решења коришћењем обновљивих извора енергије, као што су топлотне пумпе или соларни колектори.

Ова област константно доноси нове иновације, за чију примену у свакодневном животу су потребни грађевински техничари. У подршци енергетске транзиције у будућности ће бити посебно важна логистика, што захтева специјалисте за шпедицију.

„Свако предузеће које тргује робом захтева добро обучене стручњаке за логистику. Шпедитери знају како се организују процеси у вези са набавком, транспортом, складиштењем и манипулацијом производима и материјалима тако да еколошки отисак буде што мањи, а да квалитет производа не трпи“, истакла је Смодикс-Нојман.

У бечким предузећима је нова образовна година започела бумом за ученике. Број особа које тренутно завршавају прву годину обуке за своје занимање у бечким предузећима је био 27 одсто већи него пре годину дана.

Сви привредни сектори су забележили двоцифрене стопе раста, осим индустрије са осам одсто. Међутим, у августу је у индустрији забележен раст од трећине у односу на 2022. годину. Највећи раст бележи сектор занатства и рукотворина, који истовремено представља и највећи сектор за обуку.

U Beču se na zanimljiv način bore sa nedostatkom negovatelja (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.