Велика Британија планира да заузме много оштрији став приликом трговине са Кином, а такође би да подстакне своје компаније да бојкотују оглашавање на Зимским олимпијским играма у Пекингу 2022. године, наводи се у новом извештају британских парламентараца.
Извештај се фокусира на кинеско поступање према муслиманском становништву Ујгура у провинцији Синђијанг. САД тај третман називају „геноцидом“. Критичари кажу да Кина тамо контролише становништво силовањем, присилном стерилизацијом, прањем мозга у камповима и уништавањем џамија.
Извештај тврди да се Британија може борити против ових злоупотреба, користећи трговину као средство спољне политике. До краја првог квартала 2021. две земље су трговале робом и услугама у вредности укупно 84,6 милијарди фунти, сврставајући Кину међу пет најбољих британских трговинских партнера.
Посланици апелују на владу да размотри „забрану увоза свих производа од памука“ направљену у Синђијангу, који је главни произвођач и чвориште за глобалне ланце снабдевања памуком.
„Памук посебно желимо да опозовемо, јер знамо да имамо апсолутну јасноћу у овом случају“, он се производи присилним ујгурским радом, рекла је конзервативна посланица Алисиа Кеарнс.
Постоје огромни проблеми и око полисилицијума, јер је око 40% соларних панела увезених за британске пројекте направљено у Синђијангу кроз фирме повезане са присилним радом, рекао је Лук де Пулфорд, координатор коалиције демократских посланика која раде на питањима сарадње са Кином.
Британски парламентарци сматрају да би таква забрана била у складу са правилима Светске трговинске организације која забрањују робе из држава које практикују робовски рад.