Велика Британија је претрпела губитак пословних инвестиција од референдума о Брегзиту 2016. у вредности од 29 милијарди фунти, или 1.000 фунти по домаћинству, показује студија Банке Енглеске.
Спољни члан деветочланог одбора за монетарну политику Банке Џонатан Хаскел, који одређује каматне стопе у Уједињеном Краљевству, рекао је да су инвестиције у приватном сектору заустављене након одлуке о изласку из ЕУ, преноси Гардијан.
Он је рекао да је одмах након гласања Велика Британија почела да заостаје за трендом из претходних шест година и да је патила много више у поређењу са другим великим индустријализованим економијама, отварајући јаз у продуктивности који је оставио трајне ожиљке.
Студија Хаскела и његовог тима вероватно ће подстаћи забринутост да су гласање о Брегзиту и стратегија коју је усвојио бивши премијер Борис Џонсон да напусти јединствено тржиште ЕУ и царинску унију нанели непоправљиву штету економији Уједињеног Краљевства.
Тајни међустраначки самит прошле недеље који је окупио водеће одлазеће чланове кабинета расправљао је о потешкоћама Британије од изласка из ЕУ, као и о томе шта би се могло учинити да се ситуација побољша.
Већина студија које се баве губитком националног дохотка или бруто домаћег производа (БДП) Уједињеног Краљевства фокусирале су се на трговину.
Банка Енглеске је у својим најновијим прогнозама за економију саопштила да упоређивањем тренутног нивоа трговине у Великој Британији са кривом пре напуштања ЕУ 2019, оне износе 3,2 одсто БДП-а до 2026.
Владин независни економски аналитичар, Канцеларија за буџетску одговорност, наводи да би БДП био 4 одсто нижи на дужи рок него што би био да је Велика Британија остала унутар ЕУ.
Хаскел је рекао да је приликом прорачуна користио као критеријум пословне инвестиције, уместо трговине, да би дошао до веома сличног закључка о дугорочном губитку БДП-а.
До краја предвиђеног периода 2026. јаз између садашњих нивоа пословних инвестиција и оних пре 2016. износио би 2,8 одсто БДП-а, што је веома близу броја од 3,2 одсто до којег се дошло потпуно другачијом методологијом заснованој на трговини, рекао је Хаскел.
Замислите да се пословна улагања нису у основи смањила након референдума 2016, вец да су порасла као што су стварне инвестиције порасле у мање-више у свакој другој земљи, рекао је он у интервјуу за веб билтен Оверсхоот.
Према његовим речима, да су инвестиције наставиле да расту по стопи као пре референдума, требало би упоредити јаз између тог симулираног и стварног броја, као последице паушалног улагања.
Ако све то урадите, открићете да је пад продуктивности око 1,3 одсто бруто домаћег производа. Тих 1,3 одсто БДП-а износи око 29 милијарди фунти, или отприлике 1.000 фунти по домаћинству, рекао је он, напомињући да се на крају прогнозираног периода очекује да ће продуктивност пасти на 2,8 одсто БДП-а.
Преузмите андроид апликацију.