Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Већина их свакодневно користи, а не зна колико су штетне

Домови су препуни разноразних предмета које свакодневно користимо. Оно што не знамо јесте да су многи од њих заправо опасни по здравље, јер су направљени од опасних материја.

Неке од њих држимо у купатилу, неке у кухињи, али ни не сумњамо да нас управо они угрожавају.

Фото: Unsplash/Kim Deachul
Пластичне кутије за храну

Оне, наравно, саме по себи нису опасне, међутим, уколико су направљене од стирена или бисфенола А, онда постају опасне. А због чега?

Бисфенол А, након што се намирнице загреју у микроталасној рерни, почне да продире у њих, а затим се постепено акумулира у телу и може да утиче на појаву одређених обољења.

Обратите пажњу на паковање, јер се присуство бисфенола А означава бројем 7 у троуглу.

Стирен није опасан на собној температури, међутим, може да пређе на храну приликом процеса загревања, а може да оштети јетру и да негативно утиче на плодност.

Шта је решење?

Кад год постоји могућност користите стаклене и керамичке посуде, или оне које су од полиетилена или полипропилена. Намирнице, уколико их грејете, ставите у тањир јер је тако најбезбедније да их подгревате.

Никако немојте чувати ни амбалажу у којој су били упаковани сладолед и слични производи и немојте их користити за чување хране, јер је та амбалажа направљена за једнократну употребу.

Завеса за туширање

Уколико сте некада приметили чудан мирис завесе за туширање која је потпуно нова, у питању је поливинил-хлорид, супстанца која врло лако може да изиритира респираторни тракт, као и да оштети централни нервни систем, бубреге, и јетру, али и да изазове мучнину, главобољу и губитак координације.

Када топла вода дође са њом у контакт, супстанца постаје посебно токсична, а може да ослободи и многа испарљива једињења која се таложе у плућима.

Шта је решење?

Користите завесе од нетоксичне пластике (PEVA) или оне које су направљене од природних материјала попут бамбуса и памука.

Сунђери за прање судова

Они су легло бактерија у сваком смислу те речи, а према истраживању могу да садрже стотине хиљада пута више бактерија од даске у тоалету.

Чак 77% испитаних кухињских сунђера садржало је бактерије које доводе до акутних цревних поремећаја, а 18% њих стафилококне бактерије.

Шта је решење?

Мењајте сунђере на сваких седам дана, а након тога их баците. Док их користите, можете да их, увече, након прања судова, потопите у кључалу воду и на тај начин их дезинфикујете.

Kako da osvežite podove sodom bikarbonom?

Преузмите андроид апликацију.