Сан је неопходан за наше здравље и благостање, али колико је сна заправо оптимално? Ново истраживање сугерише да и превише и премало сна може негативно утицати на наша тела, па чак и повећати ризик од смртности. Научници су анализирали податке милиона људи и открили да постоји „златни“ двочасовни прозор сна који је најбољи за одржавање здравља.

Њихови резултати су показали да је спавање више од девет сати сваке ноћи повезано са „34 процента већим ризиком од смрти“. С друге стране, они који су спавали мање од седам сати имали су 14 процената већи ризик од смрти. Овај двочасовни златни период одмора је у складу са смерницама Британске националне здравствене службе (НХС) за здраве одрасле особе, иако треба имати на уму да потребе за сном могу варирати у зависности од старости и општег здравственог стања.
Аутори студије са Универзитета Семелвајс у Мађарској сугеришу да продужени сан може бити знак ризика од смрти јер може указивати на основне болести. На пример, нелечена срчана болест може изазвати прекомерни умор.
Конкретно, жене које су спавале више од девет сати имале су 41 проценат већи ризик од смрти у поређењу са онима које су спавале стандардну количину. Студија истиче да је између седам и осам сати сна оптимална „слатка средина“ за здравље.
Добар сан је кључан за очување здравља
Међутим, када су упоређивали студије о дугим и кратким обрасцима спавања, истраживачи су пронашли неке недоследности у резултатима студија о дугом сну.
„Ово сугерише да су ефекти дугог трајања сна на ризик од смртности недоследнији по величини и могућем правцу у различитим студијама“, рекли су.
Добар ноћни сан је неопходан за одржавање разних телесних функција, укључујући ментално здравље, нивое енергије и когнитивне функције.
НХС упозорава да стални проблеми са спавањем могу утицати на односе, друштвени живот и свакодневне задатке, што доводи до умора, повећаног апетита и смањене продуктивности. Док неки људи природно лако спавају или повремено имају потешкоћа са сањањем или буђењем, стални проблеми са спавањем могу указивати на поремећај спавања.
Уобичајени симптоми поремећаја спавања укључују:
Тешкоће са спавањем,
Дуго лежање будно током ноћи,
Буђење неколико пута током ноћи,
Рано буђење и немогућност поновног заспивања,
Лоше расположење,
Проблеми са концентрацијом,
Раздражљивост.
Промене у рутини, као што је ранији одлазак у кревет и физичка активност током дана, могу помоц́и у управљању поремец́ајима спавања. Међутим, понекад је потребна медицинска интервенција. Више детаља је доступно на званичној веб страници Националне здравствене службе (НХС).
Преузмите андроид апликацију.