Постоји значајна разлика између људи који напредују у животу и оних који делују као да су заглављени на истом месту. Често је то ствар навика.
Вечерње навике посебно могу бити фактор који одређује наш лични развој, зависно од тога како одлучимо да проведемо сате пре одласка на спавање. Психологија каже да постоје одређене навике којих се људи држе, а које их спречавају да напредују у животу. Најгоре је то што тога уопште нису свесни.
1. Ноћне птице
Ако је неко ноћна птица то само по себи није лоше. Међутим, према психологији, то може бити навика која нас спутава.
Многи од нас воле да гледају филмове до касно у ноћ или да скролују кроз друштвене мреже до раних јутарњих сати. Али ова навика може довести до поремећеног обрасца спавања и, последично, мање продуктивног наредног дана.
Наука је показала да је добар, редован сан од виталног значаја за наше ментално и физичко здравље. Лош сан може утицати на наше расположење, ниво концентрације и опште благостање. Што је још горе, може створити зачарани круг у којем смо превише уморни да бисмо обављали задатке током дана, што доводи до осећаја фрустрације и стагнације.
2. Станица за одлагање
Одлагање може изгледати као узалудна борба, посебно када постане ноћни ритуал.
Често одлажемо обавезе до вечери, мислећи да ћемо тада имати више времена. Али како ноћ одмиче, изговора је све више. „Превише сам уморан”, „Имао сам дуг и напоран дан” или „Урадићу то сутра” постају нам омиљене фразе.
Пре него што схватимо, задаци се нагомилају, што доводи до додатног стреса и огромне листе обавеза која нема краја. Овај циклус одлагања држи нас заглављене у истом месту, ометајући било какав стварни напредак.
Психолози указују на то да је превазилажење одлагања разбијање задатака на мање делове којима се може управљати и њихово директно решавање.
3. Прескакање оброка
Да ли сте знали да шта и када једете може утицати на ваше обрасце спавања и, заузврат, на ниво продуктивности? Прескакање вечере или конзумирање грицкалица касно ноћу може значајно пореметити циклус спавања.
Наше тело прати природни циркадијални ритам, који не само да регулише наш сан већ и наше обрасце исхране. Јело у нередовно време, посебно касно увече, може да поквари овај унутрашњи сат. Ово може довести до лошег квалитета сна, нижег нивоа енергије следећег дана и на крају до недостатка напретка.
4. Занемаривање бриге о себи
Лако можемо да упаднемо у ужурбаност свакодневног живота и заборавимо да одвојимо време за себе. Ово је посебно тачно у вечерњим сатима, када е-маилови са посла или кућни послови често могу да имају приоритет у односу на бригу о себи.
Међутим, занемаривање бриге о себи може довести до сагоревања, стреса и смањења менталног и физичког благостања. Ови фактори могу значајно утицати на нашу способност да напредујемо у животу у сваком погледу.
Било да се ради о опуштајућој купки, читању књиге или вежбању свесности, укључивање бриге о себи у вечерњу рутину може нам помоћи да се опустимо и припремимо за следећи дан. Напредак се не састоји само у томе да треба да радимо више већ и да бринемо о себи како бисмо могли да радимо најбоље што можемо.
5. Задржавање негативности
Сви имамо дане када ништа не иде како треба. Природно је да се осећамо узнемирено, разочарано или чак љуто. Али задржавање ових негативних емоција током ноћи може створити тежак емоционални терет који омета наш напредак.
Ослобађање не значи игнорисање наших осећања, већ њихово признавање и давање себи дозволе да идемо напред. Држањем за негативност, остајемо заглављени у прошлости уместо да се фокусирамо на будућност.
Развијање навике праштања и прихватања може значајно променити ситуацију. Омогућава нам да се сваког јутра пробудимо са свежом перспективом и отвореним срцем, спремни за нови дан. Напредак се не састоји само у томе да се напредује физички већ и емоционално. Ослобађање од негативности може бити наш први корак ка светлијем и бољем сутра.
6. Претерано планирање
Сви волимо добар план. Постоји нешто у добро структурисаном списку обавеза или детаљном плану што нам даје осећај контроле и реда. Међутим, понекад претерано планирање може постати препрека за напредовање.
Када проводимо превише времена у планирању, често се заглавимо у детаљима и изгубимо из вида ширу слику. Можемо постати превише фокусирани на покушаје да контролишемо сваки аспект, а када ствари не иду по плану, то може довести до разочарања и стреса.
Важно је постићи равнотежу између планирања и деловања. Треба предузети тај корак, чак и ако није савршено испланиран. Можда будемо изненађени куда нас то води.
7. Дигитално преоптерећење
У нашем савременом свету, лако можемо да се изгубимо у бескрајном циклусу е-маилова, текстуалних порука, ажурирања на друштвеним мрежама и бинџовања ТВ серија. Међутим, провођење вечери прикован за екране може утицати на ментално здравље и укупну продуктивност.
Прекомерно време проведено испред екрана, посебно пре спавања, може да утиче на квалитет вашег сна. Повезано је са повећаним нивоом стреса, анксиозношћу, па чак и депресијом. Ови фактори могу озбиљно да ометају нашу способност да напредујемо у животу.
Напредак често почиње малим променама, а смањење времена испред екрана може бити једна од њих.
8. Непостављање циљева
Значај постављања циљева не може се преценити. Без јасних, остваривих циљева, лако је бесциљно лутати или остати заглављен на истом месту. Циљеви нам дају осећај правца и сврхе. Они делују као путоказ, који нас воде ка жељеној дестинацији.
Ако наша вечерња рутина не укључује време за постављање или преиспитивање наших циљева, можда ћемо пропустити кључну компоненту личног напретка. Било да је у питању циљ у каријери, здравствени циљ или лични пројекат, имати нешто чему тежимо може нас покренути напред. Сваке вечери одвојите мало времена да поставите своје циљеве и планирате кораке за њихово остварење. Ова навика могла би да буде разлика између стагнације и напретка који желите у животу.
Разумевање ових навика први је корак ка промени. Не ради се о томе да кривимо себе или да се осећамо кривим. Реч је о томе да можемо да препознамо где можда грешимо и донесемо свесне одлуке да се побољшамо. Моћ промене лежи у нама.
Сваки нови дан са собом носи нови почетак и прилику да се ослободимо ових лоших навика. И да, треба да се запитамо да ли нас наше навике покрећи напред или нас спутавају. Као и увек, избор је на нама.
Moda bez logotipa – Kako pronaći svoj stil bez praćenja trendova?
Преузмите андроид апликацију.