„Положи на штедњу 50.000 и више евра и добићеш већу камату.” Овако изгледа реклама којима једна велика банка мами штедише и то само оне нове.
Односно „производ” важи само за њих, а реч је о годишњој камати од четири одсто која, после одбитка пореза на приход од камата, пада на 3,4 процента. Оно што је интересантно је да још неколико највећих банака нуди то исто.
Као да су једна другу имитирале и као да је најнормалнија ствар ставити на штедњу 50.000 евра.
Све банке су ових дана, око Светског дана штедње 31. октобра, дале понуде којима се обраћају само штедишама које положе додатни новац код њих. Старе штедише ће морати да се задовоље постојећим каматама.
Једна је, на пример, спремила степенасте понуде па тако после депозита од 50.000 евра на бољу камату могу да рачунају они који ставе нових 20.000 или постојеће штедише које су средства која већ имају у банци увећали за 20 одсто. То важи и за понуду штедње у динарима.
За велике, нове штедише на сајту постоје и репрезентативни примери. Ко, рецимо, на нову штедњу положи два или шест милиона динара на период орочења од шест месеци може да добије камату од четири и 5,5 одсто која на овако великим износима није занемарљива.
Актуелне понуде банака на штедњу су све само не униформисане. Некима су потребни депозити, некима не. То значи да неке банке штедњу уопште не примају, већ клијенте усмеравају на своје инвестиционе фондове.
Неке банке које су ранијих година биле агилније у понудама сада их држе и за девизе и за динаре на 1,5 или 1,7 одсто годишње несумњиво тиме шаљући поруку да им депозити баш и нису потребни.
Из Народне банке Србије (НБС) наводе да укупна штедња становништва сада износи 15,1 милијарду евра. Највећи део односи се на девизну штедњу која износи 14,1 милијарду евра, док је динарска рекордних 118,4 милијарди динара.
Дакле, динарска штедња је премашила противвредност од једне милијарде евра. Динарска има рекордан раст током 2023. године и закључно са 25. октобром раст износи 23 одсто или 22,1 милијарду динара, док је девизна штедња у досадашњем току године повећана 2,9 процената или 397,7 милиона евра.
На нашу опаску да су камате и даље релативно ниске у НБС кажу да се с тим не слажу. Оне су, додају, у нашој земљи у знатној мери испратиле пооштравање монетарних услова НБС и Европске централне банке (ЕЦБ), путем повећања референтних каматних стопа.
Преузмите андроид апликацију.