Почетна > Србија
Србија

Важно да се у Скупштини чује с којим проблемима се суочавамо

Важно да се о Косову и Метохији говори у Скупштини да људи чују са чим се суочавамо, каже председник Скупштине Србије Владимир Орлић, уочи седнице о КиМ која ће се, извесно је, одржати током септембра,а на коју ће бити позван председник Србије Александар Вучић.
Сматра да би било добро да се постигне консензус у парламенту, али да ће то, пре свега, зависити од оних који се, каже, труде да буду против свега.
orlic
FOTO TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC/ bg

Орлић наводи да се председник Вучић увек одазвао позиву Скупштине, па тако логично и овом, где је тема Косово и Метохија.

“Он је човек који је лично највише под притиском и највише се бави питањем КиМ, у оквиру преговарачког процеса са Приштином, али и у сваком другом смислу – на који се начин се држава бори за свој народ. То као лични терет носи Вучић, највише и зна о томе”, рекао је Орлић.

Са друге стране, каже, питање је да ли ће они који су, наводно решили да му нешто јако важно кажу и саопште неке своје захтев саопште, стати иза својих речи, будући да, наводи, на претходне седнице о КиМ, на које је долазио председник Вучић, да обавести грађане о свему, нису долазили у скупштину.

“Видећемо како ће да се понашају овог септембра. Колико су бојкотовали своју државу, њене институције, толико су бојкотовали и КиМ и српски народ који тамо живи. А, за нас је важно да се о томе говори, да људи чују са чим се суочавамо”, рекао је Орлић.

Указује да су реалне опасности које су узроковане једностраним и опасним потезима Приштине и Аљбина Куртија и додаје да је зато важно да грађани знају шта Србија ради, да разумеју зашто данас можемо са правом да кажемо да се Србија променила и да свако ко би, евентуално, рачунао на то да може неке своје амбиције да намирује, иживљавајући се српским народом на КиМ, на то може слободно да заборави.

На питање какву расправу у парламенту очекује, с обзиром на опречне ставове не само између власти и опозиције, већ и међу самим опозиционим странкама, по питању КиМ, каже да ће владајућа већина сигурно подржати озбиљан и одговоран однос какав држава предузима, политику која подразумева мир и стабилност, чување сигурности нашег народа.

Са друге стране, каже да међу опозицијом има странака са супротним ставовима, баш по питању КиМ.

“Има оних који су неодговорни на један начин, који ће да кажу да су против било каквог дијалога и да су јачи на речима… све по систему – то ћеш ти Вучићу, а кад ти урадиш посао, по 100.пут, ми ћемо опет да говоримо против тебе и свега што си урадио. Они ће да се јуначе и заузимају најекстремније ставове. А до њих ће да седе, они који су отворено говорили и говоре да су за независно Косово, да Србија треба да прихват све, одрекне се свог народа, да треба по својој држави да газимо. А онда ће сви они, вербално да се сукобе на теми КиМ”, рекао је Орлић.

На питање да ли је онда могуће постићи консензус по том питању, одговара да би било добро да такав консензус постоји, али да ће то, пре свега, зависити од оних који се, каже, труде да буду против свега.

“Али, јединство у народу, у значајној мери постоји. Да ли постоји мањина која се са тим не слаже, да, а то доста говори о демократији, али однос и пропорција мањине и већине довољно говори”, каже Орлић.

Упитан шта очекује када је реч о ситуацији на КиМ, каже да се нада да ћемо успети да се приближимо некој врсти решења, која ће мир да сачува, али да то много зависи и од друге стране, а управо је, истиче, суштински проблем што разумног и логичног, на другој страни стола – не постоји.

“То што Курти ради, то нема везе са рационалним. И онда, видите да неки од којих се то не очекује да кажу то на тај начин, кажу да се Београд и Вучић понашају разумно, имају предлоге, труде се да се дође до решења, док је Курти против свега”, рекао је Орлић.

Примећује да је прича о таблицама и документима, само “тренутна околност”, јер ће већ 2. септембра бити неки други проблем, а 5. септембра нешто треће…

Приштина, истиче, све ради са жељом да Србе на КиМ малтретирају, да их протерају, да присуство српске државе угорожвају или елиминишу.

“Да Србе отерају, јер ће то ваљда да им пружи ту њихову самоумшљену државу”, каже Орлић.

Али, поручио је, у Приштини не разумеју да не могу да буду то што замишљају да јесу, све док Србија има јасан и принципијлелан став, и спремна је да се за њега бори.

“А то су морали да закључе до сада. Не само да нисмо одустајали од државе и њених интереса, интереса народа на КиМ, напротив, наше смо позиције ојачали, јер је више од 23 или 24 повлачења признања тзв. Косова, јасан знак да Србија не само да хоће да се бори, већ то успешно и ради”, рекао је Орлић.

На питање може ли међународна заједница, а пре свега САД, да утиче на Приштину да се дође до компромиса, изражава наду да до тога може да дође, али да би САД то морале да ураде на, како каже, испаван начин.

“Курти се труди да остави утисак некога ко сам одлучује о свим потезима, мада је јасно да има одређену подршку за све. Иначе се не би усуђивао то да ради. Али, и они који не мисле као ми, су приметили да постоји само једна страна која се труди да се направи неко рационалнп решење. Сви након састанка са Вучићем, кажу да им је јасно ко прави проблем”, рекао је Орлић.

Добро је, каже, што се помиње Заједница српских општина, обавеза коју је Приштина прихватила и потписала пре девет година, а онда покушавала да је сруши.

“Важно је да свако ко може да утиче, утиче на рационалан начин, да стави до знања да ником разумном не треба да се направи проблем, који неће бити проблем за неке Србе и неке Албанце, на неком ограниченом простору. Не треба нам проблем који може да дигне у ваздух цео Балкан. Али, људи разумеју шта је потенцијална опасност, и данас се наша позиција више уважава него икада раније”, рекао је Орлић.

Svi kapaciteti u septembru moraju biti usmereni na KiM

 

Преузмите андроид апликацију.