Финансијски консултант Владимир Васић изјавио је данас да је близу 14 милијарди евра вредност штедње грађана Србије у банкама, као и да просечни грађанин има више од 2.000 евра у банци.
Васић је у разговору за Тањуг истакао да тај износ није занемарљив с обзиром да Србија има 6,5 милиона становника и да многи штеде ван банака.
„Занимљиво је да обично они који имају најмање некако знају да уштеде. Наравно, онај ко има највише новца, пропорционално може највише да уштеди, ако уопште има намеру то да уради“, рекао је Васић.
Васић додаје да радно време од осам до четири доноси просечну зараду, због чега саветује да се пронађу додатни извори прихода.
Како каже, новац треба да буде у нашој функцији и да ради за нас уместо ми за њега.
„Приближава се грејна сезона, и ако изолујете кућу, трошићете мање електричне енергије. Ако ставите солар на кров и инвестирате га делимично из кредита, ви ћете вратити тај новац“, рекао је Васић, говорећи о потрошачким кредитима.
Када је реч о акцији „Најбоља цена“ која ће трајати до краја октобра, Васић истиче да је она добра јер покрива два месеца током којег су грађани традиционално под највећим финансијским притиском.
„Сведоци смо да имамо и даљи инфлаторни притисак који нам тањи буџет. Са истом количином новца можете мање робе да купите и то је нешто што је задатак овакве акције и то код слојева становништва који су најугроженији, претпостављам да су то пензионери“, казао је Васић.
Према његовим речима, најављене уштеде од 20.000 динара које ће донети ова акција нису занемарљиве.
„Ми као држава морамо да размишљамо дугорочно, јер смо пољопривредна земља. Овакве акције јесу добре, али шта је то што ми можемо да радимо у смислу аграра, пољопривреда и томе слично, како би наш новац у континуитету имао већу вредност“, поручио је Васић.
Финансијски консултант саветује грађанима да крајем године планирају своје трошкове за наредну.
„Ја бих рекао да негде у потрошњи, у неком начину разумевања трошења новца, постоји неко правило да 30 одсто новца морамо да потрошимо, а 30 одсто
је нешто што би могло, а и не мора. Често људи кажу – ја немам довољно за штедњу, ако тако размишљате, нећете никада ни уштедити“, казао је Васић.
Истиче да свако треба да проба да направи свој финансијски план, јер је око 80 одсто издатака предвидиво.
Говорећи о апликацијама преко којих грађани све више купују, Васић наводи да је реч о импулсивним одлукама које се завршавају куповином углавном непотребних ствари.
„Постоји једна такозвана вежба да заправо погледате, ако плаћате картицом, шта сте заправо трошили. Понекад можете да схватите да тих издатака од 500, 1.000 динара има прилично много, а ових од 10.000 јако мало. Онда се вратимо на оно моје правило 30-30, да ли сте морали или не да обавите ту куповину“, закључио је Васић за Тањуг.
Momirović: Nema nestašice proizvoda sa sniženim cenama, kontrolišemo trgovce
Преузмите андроид апликацију.