Најновији талас насиља у Салвадору последица је пропасти наводног договора власти и злогласних банди услед којег је смањен број убистава, преноси Танјуг писање светских медија. Парламент Салвадора одобрио је 27. марта ванредно стање којим су суспендоване уставне гаранције на 30 дана како би се сузбио талас убистава повезаних с бандама, указује Волстрит џурнал.
Одобравањем ванредног стања у парламенту на захтев председника Најиба Букелеа ограничени су право на слободно окупљање и неповредивост преписке и комуникације и дозвољена хапшења без налога.
У Салвадору већ дуго насилне банде попут МС-13 тероришу градове и рекетирају власнике предузећа, пише амерички лист, додајући да су те криминалне организације такође присутне у САД пошто су свеприсутно насиље и ендемско сиромаштво довели до масовне миграције на север.
Иако се Букелеу приписују заслуге за смањење насилних злочина и убистава, Салвадор је и даље једна од најнасилнијих земаља на свету. Према подацима бразилског института Игарпе Салвадор је на седмом месту по броју убистава.
Последњи талас насиља с насумичним убиствима уличних продаваца, путника у јавном превозу и купаца на пијацама прети да затамни успех харизматичног младог председника који има један од најбољих рејтинга у свету с око 85 одсто подршке, пише „Њујорк тајмс”, истичући да се чинило да је Букеле испунио обећање да ће увести ред и закон на улице Салвадора.
Смањење насиља, међутим, како указује лист, можда није плод Букелеове безбедносне политике, већ тајног договора владе и банди који је изгледа био постигнут убрзо пошто је он изабран за председника, што је први пут открио портал Ел Фаро у септембру 2020.
Америчко Министарство финансија у децембру је увело санкције високим званичницима Салвадора, укључујући заменика министра правде и јавне безбедности, због њихове улоге у преговорима о „тајном примирју с вођама банди”.
У оквиру тајних преговора, према Министарству финансија САД, влада је обезбедила финансијске подстицаје бандама и повлашћени третман вођама банди у затвору, као што је приступ мобилним телефонима и проституткама. Заузврат, банде су изгледа обећале да ће смањити насиље и убиства.
Букеле је последњи у дугом низу председника Салвадора који су оптужени за преговоре с бандама и уступке како би их подстакли да одржавају мир, наводи лист, додајући да је такву тактику користило низ влада како би победиле на изборима и привукле становништво уморно од бескрајног насиља. Председник Салвадора је негирао оптужбе о тајном договору с бандама и истицао свој оштар приступ као разлог због којег је број убиства драматично пао.
Преузмите андроид апликацију.