Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Вања Петковић, председница Удружења “Чепом до осмеха”, разбија предрасуде: У Академском центру заштите животне средине сви смо једнаки и на истом задатку

Академски центар заштите животне средине и одрживог развоја представљаће место где ћемо академску заједницу окупљати да приближи грађанима Србије тему заштите животне средине, истиче Вања Петковић, председница удружења “Чепом до осмеха”, о свом новом пројекту и просторијама у оквиру Креативног дистрикта у Новом Саду.
Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Вања разбија паролу да појединци не могу да помогну у заштити животне средине, а себе истиче као пример. Наиме, пре десет година наша саговорница оптимистично је кренула у пројекат “Чепом до осмеха”, док су сви око ње били скептични. Пример који је имала у својој породици, као узор и подршку, јесте њен отац, који је увек био посвећен заштити природе и рециклажи. Уз све напоре, успеси које је остварило удружење “Чепом до осмеха” нису занемарљиви- до сада је подељено 85 помагала особама којима су потребна за даље функционисање и квалитетнији живот. Своје врлине и љубав према природи пренела је и на своје троје деце и супруга.

-“Чепом до осмеха” није само пројекат, то је начин живота. Ја сам сва своја уверења уткала у то удружење и овај центар. Своју децу најбоље учим својим примером. Ми рециклирамо, односимо отпад у Ћирпанову 25, моја Петра од четири године када види лименку итекако зна да се може рециклирати. Трудимо се да стално разговарамо, обилазимо природна станишта, да их учимо колико је важно садити дрвеће, возити бицикл, тротинете, зашто је важно штедети струју.

Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Кроз 100 радионица овог удружења, на годишњем нивоу, прошло је више од 100.000 деце. Раде и са студентима и омладином, а Вања истиче да су управо они кључ свега.

-“Чепом до осмеха” и даље има канцеларију у Ћирпановој 25 и сваки дан прима наше грађане који доносе чепове, као и други отпад на рециклажу. Имамо мало еколошко острво које прихвата стакло, ПЕТ, био отпад, лименке и папир. Тамо смо сваки дан од 8.00 до 18.00 часова, док ћемо суботом позивати грађане да дођу у нове просторије на Лиман и донесу отпад на рециклажу, али и да се упознају с новом локацијом.

Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Како даље наставља, сматра да се грађани информишу доста на неадекватним и непровереним изворима.

– Мислим да академска заједница треба више да им приступи, буде отворенија и укаже с којим се проблемима сусрећемо и која су решења за њих. Ту је и узимање непроверених информација од нестручних лица, јер данас свако сматра да је стручњак, али предност се ипак треба дати струци, како у овој, тако и у свим другим областима. У овој области морамо укључити наше професоре и научнике, да приближе науку обичном грађанину и да је он схвати- истиче докторанд Петковић за НС Уживо.

Нови Сад спада у пионире по питању еколошких пројеката у земљи, што говоре подаци локалних власти и покретање нове акције садње дрвећа на територији Града. “Чепом до осмеха”, а од јуче и Академски центар заштите животне средине и одрживог развоја, имају подршку Града Новог Сада, као и министарстава.

– Њихова подршка је кључна. Не можете ништа велико да урадите ако немате подршку. Имамо среће што имамо њихову потпору. Увек смо гледали да испробамо одређену идеју, да иза нас стоје резултати. Када смо се обраћали за помоћ и подршку иза нас су већ стајали резултати и они су радо прихватали да нам помогну-рекла је председница удружења и додала:

– Грађани морају да схвате да у сваком пројекту, који се тиче заштите животне средине, не могу резултати одмах да се виде. Пројектима је важно да се приступи на прави начин, а оно што сматрам јако важним јесте едукација и што се тиче рециклаже, примарне сепарације отпада. Важно је да се грађани укључе, јер су они главна карика која одржава нашу Србију да буде чиста.

Наша саговорница позвала је младе да се пријаве за волонтирање, а сарадње са великим компанијама и организовање различитих сајмова, конференција рангира их на високу позицију.

– Имамо и петоро запослених у “Чепом до осмеха”, који су особе са инвалидитетом, које дају допринос заједници. То ћемо наставити да радимо и у овом центру, јер за нас сви смо једнаки и на истом задатку- да унапредимо положај особа са инвалидитетом и животну средину.

Jedno jaje 30 dinara: Koje su cene na novosadskim pijacama pred katolički Uskrs?

Преузмите андроид апликацију.