Верујемо да међу вама нема ни једне особе која није добро упозната са ванвременском љубављу која се родила пре скоро 150 година.
Добро, можда не знате када су Нови Сад и бициклови почели да плету своју заједничку причу, али сигурно знате да она и данас траје.
Бицикл је, званично, омиљено превозно средство Новосађана.
Међутим, наши суграђани се у многим ситуацијама затекну као возачи других превозних средстава, а тада, често, умеју да направе и понеки саобраћајни прекршај.
Због тога се у Новом Саду званично развија систем праћења саобраћајних прекршаја, “Врабац“, који је заправо пандан истом систему развијеном у Београду, “Оку соколовом“.
Тим поводом Нови Сад ускоро добија десет електричних бицикала који ће на себи имати камере за забележавање непрописно паркираних возила, али и осталих саобраћајних прекршаја.
Бициклови које ће Новосађани добити имаће електро-погон од најмање 25 километара час, минимално девет брзина, LCD дисплеје и LED светла са предње и задње стране како би били што видљивији на путу.
Камере које ће бити инсталиране на бицикловима имаће интегрисана инфрацрвена светла због чега ће бити адекватне и за ноћни рад.
Инсталирани софтвер ће омогућити да се подаци интегришу са стистемом за наплату паркинга и преносе веома брзо, као и препознавање регистарских таблица свих земаља Европе.
Оваквом модернизацијом, у нашем граду биће много лакше “уловити“ и казнити све оне који не поштују законом прописана правила, те на тај начин угрожавају Новосађане и успоравају новосадски саобраћај.
За град са титулом Европске престонице културе регулисан саобраћај је од посебног значаја.
Према речима члана Градског већа за комуналне и инспекцијске послове Здравка Јелушића сви грађани су сведоци великог процента непрописно паркираних возила у граду, а Комунална милиција није у могућности да на традиционалан начин процесуира тако велики број прекршаја, па је одлучено да се купе возила и бицикли са камерама.
Казне за оне који крше прописе су високе, износе 250 000 динара за паркирање на зеленој површини за правна лица, 25 000 динара за физичка лица која паркирају на зеленој површини или другој површини која није дефинисана као површина за паркирање, а правно лице мора да плати 150 000 динара уколико је возило паркирано на непрописном месту које није зелена површина.
Чињеница је да се Нови Сад све више шири, напредује и оправдава то што важи за једно од пожељнијих места за живот у нашој држави, због чега и његов саобраћај постаје све гушћи и сличнији оном београдском, на који се никада нећемо навићи.
Ипак, иако смо познати као грађани чија се култура огледа чак и у понашању у саобраћају, ситне корекције попут ових, одржаће нас још дуго високо на позицији града коме се сви диве!
U Ledincima u planu gradnja turističko-rekreativnog kompleksa
Преузмите андроид апликацију.