Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Уз ова три трика божићна звезда ће вам трајати до другог Божића

У нашем поднебљу то је божићна звезда, у хортикултурним круговима позната као „poinsettia“, кућна биљка. У својој домовини, Мексико расте у влажним подручјима, а прелепи грмови живих боја расту више од 4 метра.
Фото: Pixabay/PolikanPS

Прича каже да је Џоел Роберт Поинсет, први амерички амбасадор у Мексику, открио свету неодољиву тропску биљку магичног црвеног, белог и ружичастог лишћа, биљку коју данас зовемо божићна звезда и одомаћени је симбол празника. Управо због ових листова помало звездасти облик и чињеница да је најраскошнији баш у време Божића постао је неизоставни део наших празничних прича.

У нашем поднебљу то је божићна звезда, у хортикултурним круговима позната као „poinsettia„, кућна биљка. У својој домовини Мексико расте у влажним подручјима, а прелепи грмови живих боја расту више од 4 метра. То је главни украс цркве у Латинској Америци за Божић. Најпопуларнија је божићна звезда са црвеним листовима, али подједнако атрактивно изгледају и бели, ружичасти или шарени листови.

Да би божићна звезда дуго трајала, приликом куповине треба изабрати здраву биљку. Приликом избора треба обратити пажњу на жуто-зелене скривене цветне пупољке, који не би требало да буду превише отворени.
Фото: Pixabay/8926

Најбољи избор је здрава биљка са бујним и јаким листовима. Биљка је веома осетљива на температурне промене, па је купујте само у затвореном простору и заштитите је папиром када је извадите из цветног центра.

Код куће, божићна звезда ће најбоље успевати на температури од 15 до 20 степени. Воли светле просторе, али не сме да буде изложенa директној сунчевој светлости нити у близини радијатора. Посебно јој смета топао ваздух, који на њу, на пример, може да дува из клима-уређаја. Такође је осетљивa на промају, не воли отворене прозоре. Не би требало да буде ни близу освеживача простора.

Да јој не одговара ни температури ни положај у просторији, биљка ће отворено показати, листови почињу да жуте, отпадају и суши се. Ако је цела клонула, врло је вероватно да је проблем у промају и она мора да нађе ново место. Листови ће пасти чак и ако се налази у просторији са високом температуром и сувим ваздухом.
Фото: Pixabay/Stevepb

Треба напоменути да ова биљка захтева умерено заливање и да не подноси воду у саксији, па вишак воде који остане пола сата након заливања треба оцедити. Када процвета после Божића, биљка може да има нове изданке, али их у фебруару и марту треба скратити за око 10 центиметара да би касније формирала жбунасти облик. Затим се може пресадити у другу саксију и, како дођу топлији дани, преместити на мало хладније место. У септембру јој треба да „скратити” дан, на пример покривањем, да би се у децембру поново показала у пуном сјају.

Велики проблем за божићну звезду је бела мува која је напада и сиса њен сок. Најбоље је спречити муве, односно једноставно уклонити комадом вате. Божићна звезда испушта отровни биљни сок или млеко који може да иритира кожу ако се откине гранчица. У случају контакта са рукама, исперите их под текућом водом што је пре могуће.

Tri pozicije za jelku u kući: Gde se stavlja za zdravlje, a gde za karijeru u 2022. godini

Преузмите андроид апликацију.