Почетна > Србија
Србија

Усвојене измене Закона о локалним изборима

Измене и допуне Закона о локалним изборима треба да омогуће да се локални избори одрже 2. јуна, истовремено са београдским изборима
Фото: WikimediaCommons/Vacant0

Посланици Скупштине Србије на данашњој седници изгласали су измене и допуне Закона о локалним изборима.

Скупштина је усвојила Предлог закона о локалним изборима и то са 165 гласова за, против 26, уздржано је било двоје, није гласало 11 од присутних 204 посланика.

Закон ће ступити на снагу дан после објављивања у Службеном гласнику.

Изменама и допунама Закона о локалним изборима се омогућава да се београдски и локални избори, који нису одржани у децембру, одрже истог дана – 2. јуна, што је био један од захтева опозиције у разговорима о побољшању изборних услова.

Закон предвиђа да се одлука о расписивању локалних избора доноси најраније 150 дана, најкасније 45 дана пре истека мандата одборника, као и да од дана расписивања локалних избора до дана гласања не може да прође мање од 30, а ни више од 60 дана.

Измене и допуне Закона о локалним изборима су се нашле у скупштинској процедури захваљујући потписима 184 посланика владајуће већине, као и посланика Зелено-левог фронта, Народног покрета Србије – Новог лица Србије, Еколошког устанка, самосталних посланика Покрета слободних грађана, као и посланика СДА Санџака и Партије за демократско деловање Шаипа Камберија.
Расправа трајала 11 сати

Посланици су синоћ завршили расправу о изменама и допунама Закона о локалним изборима, које треба да омогуће да се локални избори и то у оним локалним самоуправама у којима нису били у децембру, одрже 2. јуна, истовремено са београдским изборима који су већ расписани за тај датум, што је био један од захтева опозиције у разговорима који су вођени између власти и опозиције.

Расправа која је трајала једанаест сати протекла је мирно и посланици су углавном говорили о изборима и разговорима који су вођени између власти и опозиције, на иницијативу председнице Скупштине Србије Ане Брнабић, о препорукама ОДИХР-а и захтевима опозиције који су се тицали побољшања изборних услова.

Посланици владајуће коалиције су истакли да су они показали добру вољу и суштинску жељу за дијалогом, испунивши захтеве опозиције да би она изашла на изборе.

Miletić: Bojkot kao akt političke borbe nije primeren za političare

 

Преузмите андроид апликацију.