Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) саопштио је данас да је усвојио нову листу са 26 иновативних лекова, који би како је најављено требало да буду доступни од маја.
На тој листи се налази најсавременија терапија како за малигне болести, тако и за немалигне, рекла је директорка РФЗО Сања Радојевић ШКодрић и нагласила да је за те лекове извојено 53 милиона евра, највише до сада.
„Нова савремена терапија стављена на листу користиће се за лечење карцинома бубрега, дебелог црева, дојке, јајника, штитасте жлезде, као и за хроничну лимфоцитну леукемију“, рекла је Радојевић Шкодрицева.
На листи је и терапија за дијабестес, мултипла склерозу, срчану инсуфицијенцију, хепатитис Ц и хемофилија, рекла је она и додала да је листу усвојио РФЗО, да сада треба да је усвоји Влада Србије па да се спроведе поступак набавке.
Директорка РФЗО додала је да ће пацијенти лекове за дијабетес и срчану инсуфицијенцију добијати потуно бесплатно.
Радојевић Шкодрићева каже да лекове добити сви пацијенти који болују од малигних обољења а испуњавају критеријуме струке.
Увођењем три додатна лека заокружено је, како наглашава, лечење оболелих од карцинома, и прва и друга линија терапије.
„Прву линију терапије пацијенти добијају у раној фази болести, а друга када је болест узнапредовала. Када имате савремну терапију у раним фазама болести, то у многим случајевима значи стопостотно излечење“, рекла је и додала да је циљ иновативне терапије да се малигне болести претворе у хроничне.
Савремена терапија – четири нова лека, од којих се два примењују орално а два субкутано, биће прекретница у лечењу дијабетичара којих је 750.000 у Србији.
Нагласила је да овим новим лековима долази до спречавања компликација пре свега кардиоваскуларних и бубрежних код пацијента који болују од дијабетеса.
Иако смо имали лек за оболеле од мултипла склерозе, постоји група тих пацијената са такозваном са активном, прогресивном, секундарном мултипласклерозом за које није уопште постојала терапија и они сада добијају лек, рекла је она.
„И пацијенти са почетном фазом хепатитса Ц добијају терапију, до сада су је добијали углавном пацијенти који имају развијену фазу болести, код којих је дошло до цирозе, а сада ће и они са почетном фазом што значи да код њих долази до излечења“, навела је она.
Нагласила је да су успели да набаве најновију деветовалентну ХПВ вакцину која ће од маја бити доступна за децу старију од девет година.
„У 19 земаља вакцина се даје само девојчицама, у 13 само дечацима. Медутим, ми смо увели и за дечаке и девојчице, јер је познато да су мушкарци пре преносиоци, а да жене чешце оболевају“, навела је она.
Преузмите андроид апликацију.