Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Усвојен полугодишњи извештај о буџету Новог Сада

Скупштина града је већином гласова усвојила извештај о извршењу буџета за прву половину текуће године, 17 одлука из домена урбанистичких планова, потврдила размену поједних парцела са Републиком, те одобрила измене Програма уређивања грађевинског земљишта за ову годину.
Фото: Градске инфо

Између осталог, новосадски парламент потврдио је избор Ивана Радојичића за директора ЈГСП „Нови Сад“, као и нови четворогодишњи мандат Весне Иковић на челу Музеја града.

Заменик градоначелника Милан Ђурић, пред јучерашњу седницу, подсетио је да је ребаланс буyета из маја предвидео 33,5 милијарди динара у градској каси ове године, те истакао да извештај о извршењу буџета показује да град и његова привреда расту и развијају се.

– Шестомесечни приходи у овој години износе 4,8 милијарди динара, што је 50,3 одсто од зацртаних планова за ову годину, а 14,7 процената је више у односу на план за првих шест месеци за ову годину. Битно је напоменути да су приходи, у односу на исти период претходне године, остварени у износу од чак 4,5 милијарди динара више, што недвосмислено показује добро креирање буџета и говори о расту и развоју града на свим пољима. Ову тврдњу поткрепљује и чињеница да у структури остварених прихода текући приходи чине 90 одсто, а нешто испод 10 одсто су приходи који се остварују из продаје имовине – навео је Ђурић.

Како је напоменуо, текући приходи већи су за 32,3 одсто у односу на прошлу годину, а за 10,7 одсто већи су од планираног за прво полугодиште.

– То значи да просечна зарада има тренд раста, да се запошљавају грађани у нашем граду, да је већи број пореских обвезника који плаћају порез на имовину. То значи да град расте и да се развија. Тако од текућих прихода око 70 одсто чине порези, што показује колико се град развија и колико грађани одговорније и дисциплинованије плаћају своје обавезе, а такође се и више гради и прометује непокретностима – напоменуо је Ђурић.

Заменик градоначелника је навео и да је град за првих шест месеци 2021. године потрошио 10,73 милијарде динара, што је 63,9 процената у односу на план, док је град потрошио 13,25 одсто више новца него у истом периоду прошле године, односно трошкови су већи за 1,3 милијарде динара у односу на прошлу, и за 2,5 милијарди у односу на 2019. годину.

– Ово су добри показатељи и потрошња је у складу с инвестиционим  циклусом у граду и то бројке осликавају. Потрошња је добила свој убрзани ток, имајући у виду да никад није био већи број јавних градских инвестиција, као што је изградња вртића у Ветернику, на Клиси у Ораховој улици, такође на Сајлову, почетак радова  на пешачкој и бициклистичкој стази у Футошкој улици, завршетак дома здравља на Адицама, као и на Лиману. Ускоро би требало да почну радови и на дому здравља на Видовданском насељу – изјавио је Милан Ђурић.

Он је издвојио и две измене Програма уређивања грађевинског земљишта у 2021. години, којим се додатно издваја 15,6 милиона динара за реконструкцију Српског народног позоришта, на основу уговора са Покрајинским секретаријатом за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу.

– У питању је декоративно осветљење и расвета надстрешнице главног улаза СНП-а. Друга измена у овој одлуци односи се на увећавање средстава за изградњу палионице свећа и уређење порте храма Успенске цркве – указао је Ђурић.

Према његовим речима, изменама планова детаљне регулације у Степановићеву омогућена је градња кружног тока у центру села и Парохијског дома СПЦ, те надоградња вртића и амбуланте, као и уређење пијаце. Фудбалски стадион у Степановићеву сада може да добије трибину за 2.000 посетилаца, а предвиђена је изградња кошаркашког и одбојкашког терена.

– И у плану детаљне регулације Будисаве предвиђа се неколико измена: уређење централне улице са кружним током и повећање капацитета предшколске установе за додатних 140 малишана. Планом је предвиђено и уређење дома културе и постојеће пијаце – додао је Ђурић.

Он је истакао да ће ове године Нови Сад повећати број стипендија за даровите студенте Универзитета са 10 на 15, а висину стипендија са 17.000 на 22.000 динара месечно током једне године.

С друге стране, шеф одборничке групе СРС Ђурађ Јакшић пред седницу је изјавио да су радикали против поменутог полугодишњег извештаја о приходима и расходима градске касе.

– Очекивали смо далеко конкретније и далеко боље резултате. Чињеница  је да се до 30. јуна у буyет слило 4,5 милијарди динара више у односу на исти период прошле године. Ово је резултат, у првом реду, чињенице да имамо релаксиранију и опуштенију ситуацију у вези са коронавирусом и чињенице да, за разлику од прошле године, ове године нису одложене обавезе на основу плаћања пореза и доприноса на зараде – рекао је Јакшић.

Он је додао да СРС не може бити задовољна расходном страном буџета, због мноштва неизвршених планова потрошње.

– Шест милијарди је испод планираног извршења расхода. Поново имамо подбачај у реализацији капиталних расхода, који су извршени за чак 3,5 милијарде испод оног што је планирано. За Српску радиклану странку апсолутно је неприхватљиво и ненормално да Град Нови Сад 30. јуна држи на преконоћном орочењу у пословним банкама чак 7,7 милијарди динара. Дакле, 65 милиона евра, а имамо гомилу нерешених комуналних проблема у граду. С друге стране, поједина јавна комунална предузећа задужују се код тих истих банка не би ли одржавали текућу ликвидност. Тај новац би требало утрошити на конкретне ствари и пројекте, на изградњи комуналне инфраструктуре – изјавио је Ђурађ Јакшић.

И Бојану Радојевићу, шефу ОГ ДСС – Милош Јовановић, интересантан је податак да је у септембру на рачунима банака и даље 7,7 милијарди динара из градске касе.

– На трезорском рачуну је 1,9 милијарди у овом тренутку. То показује да је је скоро једна трећина укупног буџета на рачунима, што у овом тренутку никако не би смело да се деси. Закључак је да градска власт нема довољан менаyерски капацитет да се ухвати у коштац са озбиљним пројектима који су непоходни за Нови Сад – изјавио је Радојевић.

Он је поновио став да суфицит који се преноси из године у годину показује да је од грађана и привреде узето више новца него што је потребно. Такође, навео је да ће одборници ДСС-а у градској скупштини гласати начелно против кадровских решења и планова, „иако у појединим плановима има добрих момената“.

Новосадска скупштина је, између осталог, усвојила и одлуке којима од државе тражи власништво над појединим зградама у центру града које већ користе градске службе, као и нешто мање од девет хектара на Југовићеву, где би требало да се гради атлетски стадион и дворана. Усвојена је и одлука којом Нови Сад уступа Републици око 5.500 квадрата поред нове ковид болнице на Мишелуку за изградњу паркинга и помоћних објкеката за болницу.

За више актуелних дешавања у Новом Саду кликните на линк

 

Преузмите андроид апликацију.