Почетна > Србија
Србија

Усташки покрет покушава на мала врата да уђе у Србију

Ових дана мештани општине Бач су забринути због вести да ће се посмртни остаци Мирослава Булешића, хрватског католичког свештеника и ученика озлоглашеног Алојзија Степинца пренети из Истре у Вајску, мало село које се налази непосредно уз границу са Хрватском у општини Бач.
Фото: Wikipediacommons/Sors bona

Поменути свештеник Булешић нема апсолутно никакве везе са овим поднебљем, осим чињенице да је идеолог ове замисли пензионисани свештеник Стипан Бошњак који је деценијама службовао на територији општине Бач, а данас своје пензионерске дане проводи управо у Хрватској, тачније на подручју Истре.

Оно што је посебно занимљиво јесте да је Стипан Бошњак рођени стриц Дариу Бошњаку, члану Наџорног одбора Демократског савеза Хрвата у Војводини и главном протагонисти оваквих дешавања у општини Бач.

Ко је Мирослав Булешић?

Мирослав Булешић је хрватски католички свештеник који је беатифициран 2013. године од стране Римокатоличке цркве.

Фото: Wikimediacommons/Croq

Беатификација представља проглас Католичке цркве о мртвима који су по католичком веровању добили приступ Рају и способност посредовања ка Богу и она представља трећи од четири корака ка процесу проглашавања неког за свеца.

Мирослав Булешић је био ученик злогласног Алојзија Степинца, надбискупа усташког геноцида и идеолога насилног покрштавања Срба у усташкој НДХ.
Мирослав Булешић је убијен 1947. године од стране хрватских комуниста.

Скандал у Плавни – Општина Бач

Да скандал буде још већи, у суседном селу Плавна у порти католичке цркве се налази биста Јосипу Андрићу, који је био на челу Друштва бачких Хрвата. Ово друштво је имало привилегован положај у НДХ и Јосип Андрић је био директно подређен усташи Марку Човићу који је био истакнути члан усташког покрета и уредник матичне Хрватске ревије и злочинцу и крвнику Милету Будаку.

Фото: М. Глишић

Јосип Андрић је 12. априла 1941. године одржао говор у име Друштва и изразио је радост и срећу што је остварен сан свију правих Хрвата обновом хрватске државе.

Биста овом усташи је подигнута 1969. године али је иста срушена 1972. године. Оно што је поражавајуће, биста је обновљена 2007. године када је на челу покрајинске администрације био Бојан Пајтић, а председник општине Бач Томислав Богуновић из редова Демократске странке.

У овом периоду су такође отворена широм врата за бројна предузећа из Хрватске која су приватизовала фирме у северној српској покрајини.

Поставља се питање коме је у интересу да се прави неприродно светилиште у овом делу Србије и да се на овај начин додатно нарушавају односи на релацији Београд – Загреб?

Да подсетимо

За време НДХ је побијено и насилно покрштено преко 1.000.000 Срба.
За време злочиначке политичко-војне акције Олуја и Бљесак са својих вековних огњишта је прогнано преко 250 хиљада Срба.

Nebenzja: Stav Rusije nepromenjen, dogovor da bude u interesu Beograda

 

Преузмите андроид апликацију.