На Институту за кардиоваскуларне болести Војводине (ИКВБВ) први пут су изведене две нове методе хируршке интервенције уградње пејсмејкера.
Како је истакао др Срђан Малетин са Одељења за трајну електостимулацију срца, Клинике за кардиологију Института за кардиваскуларне болести Војводине, оба пацијента којима је уграђен пејсмејкер помоћу јединствене, нове процедуре на нашим просторима су добро, а изведена је у очекиваном временском оквиру.
– На Институту смо први пут уградили пејсмејкере без лидова. До сада смо користили процедуре где се пејсмејкер имплантира тако што поставимо лидове у срчане структуре и они потом проузрокују мишићну контракцију након електричног импулса. Сада смо, први пут, имплантирали тзв. микро пејсмејкер, без жица, директном имплантацијом у зид срчаног мишића. Након процедуре која се ради катетерски, односно посебним катетером, који служи за постављање тог уређаја, поставили смо уређај директно у срце – објацнио је др Малетин и додао:
– Имали смо два специфична случаја, два болесника која имају кризе свести, односно апсолутне индикације за имплатацију трајних електростимулатора срца. Оба пацијента којима је извршена имплатација су добро. Интервенције су прошле у предвиђеном времену, што је значајно за брз опоравак.
Након прве успешно извршене методе, уследила и друга
-Урађена је и најсавременија метода у пејсмејкер терапији. Укупно три пацијента су лечена такозваним пејесингом, спроводног система срца, што омогућава потпуно нормалну фунцкију и најоптималније преформансе срца, које је стимулисано од стране трајног електростимулатора. Сва три пацијента се осећају добро и операције су протекле у најбољем реду – навео је др. Малетин.
Стрични тим из Пољске главна помоћ нашим лекарима
Лекари са Института за кардиоваскуларне болести Војводине су током целокупног пројекта имали помоћ стручњака из Пољске, а претходно су морали да прођу едукације и процедуре, како би захвати били успешно и безбедно спроведени.
-Имали смо помоћ од стране професора Прземyслаw Миткоwски, који је показивао саму процедуру и учио нас млађе како да је самостално изводимо. Претходно смо завршили едукацију у Швајцарској. Након што смо положили све процедуре, морали смо да прођемо кроз још један степен едукације. То је едукација која служи за тестирање лекара у реалним условима, како би могли успешно да је спроводимо – рекао је др. Малетин.
Пројекат је подржан од стране Покрајинског секретаријата за здравство и менаџмента Института за кардиоваскуларне болести Војводине, а Влада Република Србија обезбедила је довољан број апарата за све болеснике на нивоу државе.
Dnevne info: Najvažnija dešavanja za četvrtak, 22. avgust (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.