Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Ускоро имунизација деце против ХПВ инфекције

У оквиру пројеката пронаталитетне популационе политике, деца узраста од 12 до 18 година имаће прилику да се вакцинишу против хуманог папилома вируса (ХПВ).
Фото: Pixabay/fotoblend

За пројекат имунизације у организацији Института за јавно здравље Војводине, из средстава буџета града Новог Сада издвојено је 14.996.119 динара.

Прошле године планирано је да се против ХПВ инфекције вакцинишу девојчице узраста од 12 до 14 година у Дому здравља “Нови Сад”, а девојчице узраста од 15 до 18 година у Институту за јавно здравље Војводине, те је вакцинација почела прошле године у октобру, а већ у марту доза више није било.

– На наше одушевљење, родитељи су врло добро схватили значај ове вакцине те је заинтересованост била огромна, тако да у марту нисмо имали расположивих вакцина за започињање имунизација деце чији су родитељи изразили интересовање – рекла је епидемиолошкиња др Мирјана Штрбац са Института за јавно здравље Војводине. – Прошле године је у Новом Саду вакцинисано укупно 570 девојчица са две или три дозе, што зависи од узраста, док су ове године обезбеђена средства за око 650 дечака и девојчица.

– Поред саме вакцинације, важно је и подизање свести родитеља о значају вакцинације против ХПВ-а јер овај вирус изазива рак грлића материце – рекла је др Штрбац. – Значајно је да родитељи знају да се применом вакцине постиже имунитет против типова вируса који се налазе у вакцини, а који најчешће изазивају карциноме аногениталне регије.

Хумани папилома вирус се преноси сексуалним контактом, а како је др Мирјана Штрбац рекла, презерватив не штити од инфекције, те инфицирана особа не мора имати промене на гениталним органима које би партнер могао да препозна као вирус ХПВ-а.

– Постоји скоро 40 типова ХПВ вируса који изазивају промене на аногениталним органима оба пола, а који су подељени на нискоонкогене и високоонкогене – објаснила је др Штрбац. – Високоонкогени типови су они који изазивају карцином ануса, пениса, вулве, вагине и најчешће карцином грлића материце. Да би ХПВ вакцина била ефикасна, мора се применити пре контакта са вирусом, односно, пре ступања у сексуалне односе како би се на време створио имунитет.

У Србији је у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести прописана препоручена имунизација против хуманог папилома вируса, што, према речима др Мирјане Штрбац, значи да родитељи сами финансирају куповину вакцине, а о овој процедури се могу детаљније распитати код свог педијатра.

– Ове године је, на предлог Института за јавно здравље Војводине, Град Нови Сад, односно Градска Управа за здравство у потпуности подржала пројекат и обезбеђена су средства за куповину вакцина за око 650 деце који имају изабраног педијатра у Дому здравља „Нови Сад“ – рекла је др Штрбац. – Деца узраста од 12 до 14 година старости ће примити две дозе вакцине, док ће деца узраста од 15 до 18 година примити три дозе ове вакцине.

Вакцина против ХПВ инфекције примењује се од 2006. године у земљама широм света. Како је епидемиолошкиња Мирјана Штрбац нагласила, вакцина против ХПВ инфекције је једна од најдуже испитиваних вакцина и веома је безбедна, те су је до сада примили милиони деце.

Актуелна дешавања у Новом Саду.

 

Преузмите андроид апликацију.