Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да одређивање датума за улазак у ЕУ не зависи, нити би смело да зависи искључиво од тога да ли ће се Србија придружити санкцијама против Русије, али није искључила могућност да се питање усклађености са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ одрази на одлуку појединих чланица да Србији дају сагласност за отварање нових кластера.
„Одређивање датума за улазак у ЕУ не зависи, нити би смело да зависи искључиво од тог питања. Процес је много комплекснији и перспектива чланства се сагледава на основу методологије и оствареног напретка у свим кластерима и преговарачким поглављима, а не само на основу стања у једном поглављу, у овом случају поглављу 31 – Спољна и безбедносна политика, делу кластера 6 – Спољни односи“, рекла је Јоксимовић за Танјуг у одговору на питање колико је извесно убрзање нашег пута у ЕУ уколико би се Србија придужила санкцијама Русији.
Према њеним речима, таква корелација не би могла бити оправдана.
“ЕУ питање усклађености може поставити као приоритетно и то се може одразити на сагласности држава чланица за отварање нових кластера”, рекла је и додала да је Србија спремна да подржи сваку одлуку ЕУ која је у прилог кредибилнијег и динамичнијег процеса приступања, при чему мора да води рачуна о заштити виталних националних интереса, као што то раде све чланице.
Подсетила је да је Србија, иако активно не учествује у доношењу одлука унутар ЕУ, будући да није чланица ЕУ, политички јасно исказала став, сагласан са ставом ЕУ и нагласила да нисмо политички неутрална земља, већ придружена земља у процесу приступања ЕУ.
Како је навела ту чињеницу и наши грађани, али и бројни, не бих рекла превише одговорни политичари морају да знају и да у складу са тим одмервају своје изјаве.
“Председник и влада су те чињенице потпуно свесни и у односу на то веома промишљено и пажљиво прилазимо обавезама, као и појачаним очекивањима према нашем стратешком опредељењу, свесни да времена нису лака ни за кога али да се баш тада морају доносити одлуке које ће, ако ништа друго, изазвати најмање штете и дугорочних последица за грађане и земљу. Или по могућству, трасирати дугорочно стабилно позиционирње земље у наредним деценијама које ће бити изузетно захтевне и тешке у енергетском, економском, политичком, социјалном и здравственом сегменту”, рекла је она.
Јоксимовић је додала да сада очекујемо објављивање полугодишњег извештаја о напретку у владавини права који би Европска комисија у среду – 11. маја могла представити чланицама.
На питање где су сада преговори о проширењу, будући да је фокус ЕУ на Украјини, Јоксимовић каже да је ескалација рата донела нове импулсе идеји процеса проширења уопште, а појачано према западном Балкану, пре свега у правцу мира, стабилизације и подршке интеграцији региона, као и самом приступном процесу, како би чланство у ЕУ имало одрживу динамику и реалну временску перспективу.
„Мислим да су сада сви лидери ЕУ постали свеснији значаја кредибилности и фер приступа у спровођењу политике проширења ЕУ и њене динамике, која треба да буде заснована на принципу по којем државе кандидати остварују напредак у складу са брзином спровођења реформи“, рекла је Јоксимовић.
Оценила је да криза у Украјини носи много изазова, не само за нас, већ за целу ЕУ и да је због тога веома значајно што смо одговорним реформским процесом и запаженим и непобитним резултатима оправдали статус предводника процеса проширења ЕУ у региону.
Подсетила је да је једино Србија прошле године остварила помак у процесу европских интеграција – први смо наставили преговоре по новој методологији и тиме практично омогућили њену примену у пракси, као путоказ и другима у региону.
Тај успех Србије је, како оцењује, свакако важан политички догадај за регион, јер остали кандидати и потенцијални кандидати увиђају да је неопходно појачати реформске напоре како би што ефикасније одговорило критеријумима које намеће нова методологија.
Ministar poljoprivrede: Naše zalihe žitarica dobre, narod ne treba da brine
Преузмите андроид апликацију.