Британски и кинески стурчњаци открили су важан разлог који доприноси бржем старењу много више од физичке неактивности и цигарета, а то је, како наводе, усамљеност.
„Сазнали смо да психолошки чиниоци као што су усамљеност и осећај када неко каже да се несрећан додају до 1,65 година биолошкој доби, што има исти ефекат на здравље као пушење 15 цигарета дневно“, показало је истраживање објављено у часпису „Ејдззинг“.
Усамљеност није само проблем менталног здравља, показала је најановија студија који су спровели стручњаци британског Универзитета Станфорд и кинеског у Хонг Конгу.
Управо због те усамљености дословно брже старимо, навели су стручњаци и додали да не изненађује што је од појаве пандемије број људи који осећају усамљеност порастао за 7,2 одсто међу одраслом популацијом.
Стручњаци додају да су зимски месеци период када се највећи број људи осећа усамљено и несрећно.
Како преноси „Сан“ ниво усамљености у Великој Британији полако расте од пролећа 2020. а између априла и маја пет посто људи, што је око 2,6 милиона одраслих рекло је да се осећа усамљено „често“ или „увек“.
Како додају, проблем је и у томе што је сада дошао ред на други талас потешкоћа на пољу менталног здравља који је погоршан осећајем да смо у перманентној кризи.
Преузмите андроид апликацију.