Успевају у земљама са дугим и врућим летима, попут оних на Блиском истоку и суседним државама. Највећи светски произвођач урми је Египат, са 18 одсто светског удела, а следе Саудијска Арабија са 17 и Иран са 15 одсто. Међу 10 највећих произвођача су Алжир, Ирак, Пакистан, Судан, Оман, Уједињени Арапски Емирати и Тунис.
За разлику од многих његових колега фармера чији су усеви били уништени овог лета, фармер Абас Али Абдел Латиф каже да му је летња сезона добро почела. Због високих температура у јужном ирачком граду Басри, које достижу скоро 50 степени Целзијуса – његове урме су брже сазреле.
Температура је побољшала и квалитет. Поред тога, висока температура значи да може да екстрахује и производи сируп од урме познат као „Damaa“ који је популаран међу потрошачима.
Током протекле недеље, глобалне температуре су скочиле на историјски максимум и изазвале пожаре – док је јака киша преплавила градове широм света. Ирак је пета најрањивија земља у свету на климатску кризу, тврде Уједињене нације.
Суша и екстремне температуре исушују пољопривредна земљишта и због тога је велики део Ирака – једва настањен. Земља је последњих година забележила рекордне температуре од најмање 52 степена Целзијуса.
Преузмите андроид апликацију.