Ентеријер има моћ да нас напуни позитивном, али и негативном енергијом, па је важно пажљиво му приступити.
Дрво и мермер пријају руци, док метал, гранит и сувише стакла могу бити превише груби, оштри и непријатни.
Након напорног радног дана, најмање што нам треба јесте да и у кући наставимо да се пунимо негативном енергијом. У неком простору осећамо се скучено, док у другом постајемо весели, пуни елана и спремни за нове подухвате.
Ентеријер и те како утиче на расположење, а ево на шта треба да обратите пажњу да бисте дом уредили тако да у њему „продишете“.
Зона опуштања – Убрзан живот и свакодневни стрес остављају последице на нас, зато је важно да кад дођемо кући имамо оазу у којој можемо да се опустимо. Декоратери предлажу да део у свом дому уредимо тако да буде намењен читању, релаксацији, медитацији. За то су потребни фотеља, лампа, сточић за смештање књига или чаја, неопходног за опуштање у наступајућим хладним данима.
Природа – Ништа не опушта као препуштање природи, зато се потрудите да такву атмосферу унесете у животни простор. То не значи само да дом декоришете биљкама, мада и то има ефекта, већ и да га организујете тако да, на пример, најбоље искористите дневно светло. Обратите пажњу где је сунце у односу на вашу дневну и спаваћу собу, па у складу са тим другачије распоредите намештај. На пример, простор за читање је идеалан у делу где вам сунце пада на леђа. Ако имате терасу, обратите и на њу пажњу да бисте више времена проводили напољу. Нека прозори буду чисти и не заклањајте их и ако можете распоредите гарнитуре за седење око прозора, биће много пријатније него да буду у мрачном углу. Ако имате мрачан стан, пробајте да га окречите у светлију боју да бисте се боље осећали.
Детаљи – Мала фонтана из које жубори вода такође ће вас приближити природи, али и минимизирати спољну буку и жамор који долази из других станова. Набавите фотографије пејзажа, слике са опуштајућим мотивима, у вазе ставите гранчице, на столове свеће. Кад уђете у дом, важно је да се осетите сигурно и опуштено, као да улазите у спа-центар.
Мање је више – Важно је и да ваздух и енергија циркулишу, зато не претрпавајте простор стварима, водите се максимом „мање је више“. Ослободите се ствари које вас не чине срећним, које вам изазивају нервозу и раздражљивост. Истраживања недвосмислено потврђују да већини људи неред не прија. Много боље ћете се осећати ако се ослободите вишка ствари.
Савет плус:
Обратите пажњу на материјале – дрво и мермер пријају руци, док метал, гранит и сувише стакла могу бити превише груби, оштри и непријатни за око и додир.
Преузмите андроид апликацију.