Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Уредба о ограничењу цена појединих нафтних деривата сутра ступа на снагу

Уредба о ограничењу цена појединих нафтних деривата сутра ступа на снагу, након објаве у Службеном гласнику.
Фото: Pixabay/andreas160578

То је Танјугу рекао помоћник министра трговине Јасмин Хоџић.

„Влада је јуче донела уредбу која се пре свега односи на малопродајне цене евродизела чија је цена ограничена на 179 динара и бензина BMB 95 чија максимална цена може бити 171 динар. Цене осталих деривата се као и до сада слободно формирају на тржишту, а важење уредбе је 30 дана“, рекао је Хоџић.

Објаснио је да је разлог доношења уредбе континуирани раст цена нафтних деривата на нашем тржишту и берзанских цена сирове нафте, што утиче на раст цена осталих производа.

„Циљ уредбе је да се заштити животни стандард нашег становништва и да се спречи не само неконтролисани раст ових енергрената већ и осталих роба и услуга на нашем тржишту“, нагласио је Хоџић.

Навео је за Танјуг да је уредбом дефинисана само максимална цена ова два деривата и да министарство није улазило у корекцију цена акциза или структуру цена, јер то није надлежност овог ресора.

„Подсетићу вас да је влада претходно ограничила цене пет основних животних намирница, а цела идеја је да се инфлаторни притисак на животни стандард прерасподели на све актере у друштву. Не могу само грађани наше државе да сносе трошкове раста цена. Морамо сви бити свесни да су кризна времена, ванредне околности у смислу инфлаторних притисака, што није узроковано одлукама наше владе, већ су увезене“, рекао је Хоџић.

Такође, навео је да је пандемија довела до поремећаја производње и снабдевања што је након отварања проузроковало несташицу стратешких роба и раст њихових цена, а пре свега цена енергената.

Хоџић је напоменуо да актуелна криза у вези с Украјином додатно утиче на цену гаса и житарица, јер су та земља и Русија велики произвођачи и извозници житарица.

Рекао је да Влада Србије прати сва дешавања на глобланој политичкој и економској сцени и подсетио да ће, према пројекцији Народне банке Србије, ова врста инфлаторних притисака трајати до септембра.

„Треба знати да околности нису баш сјајне, али да држава чини оно што је у њеној моћи и мислим да је ова уредба добродошла како би се стабилизовале цене, не само ова два енергетна, већ и осталих роба и услуга на нашем тржишту“, оценио је Хоџић.


Cene nafte opale zbog visoke inflacije u SAD

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке