Научници су навели 10 фактора који утичу на очекивани животни век…
Зашто жене живе дуже од мушкараца? Много је теорија. Неки кажу да естроген, женски хормон, смањује ризик од срчаних обољења. Други кажу да жене имају јачи имуни систем. Други пак верују да су мушкарци склонији ризику.
Али психолог и истраживач дуговечности Сузан Пинкер развила је другачију теорију: Животни век у великој мери зависи од ваших друштвених интеракција и личних веза. Жене, по правилу, имају шири друштвени круг, а сама комуникација је активнија. Ово може објаснити разлику.
Друге студије подржавају Пинкерову теорију. У детаљном прегледу, психологиња Јулијана Холт-Лунстад и истраживачи са Универзитета у Јути одлучили су да идентификују факторе који утичу на очекивани животни век.
Проучавали су 148 различитих студија, које су заједно укључиле више од 308.000 људи. А ево и листе – по растућем по важности – коју су смислили:
-Свеж ваздух
-Да ли се особа лечила од хипертензије (висок крвни притисак)
-Витак (без прекомерне тежине)
-Физичка активност
-Да ли је особа имала срчане проблеме (као што је срчани удар)
-Вакцинација против грипа
-Навике пијења
-Пушење
-Блиски односи
-Социјална интеграција
Сигурни смо да вас је редослед ставки на овој листи изненадио! Да, показало се да су чист ваздух и притисак међу најслабијим факторима дуговечности, супротно бројним студијама. Прекомерна тежина такође није битна. Али показало се да је вакцинација против обичног грипа много моћнији фактор него што су многи очекивали.
Сада обратите пажњу на две најважније тачке: блиске односе и друштвену интеграцију. Интимни односи су ваши најближи пријатељи и чланови породице. То су људи које ћете прво позвати ако вам се нешто деси.
Социјална инклузија је колико комуницирате са људима у заједници. Да ли проводите додатни минут у разговору са благајником у продавници или размењујући пријатности са комшијом? Посетите уметнички студио или изађете на трчање са истомишљеницима? Ово су свакодневне интеракције које вам могу продужити животни век.
Разговор са људима ван мреже, лицем у лице, смањује нивое кортизола, хормона стреса, каже Пинкер. И користи много више области мозга него онлајн интеракција. Зато осигурава да живите дуже.
Pet stilskih načina da nosite svoje omiljene haljine ovog proleća
Преузмите андроид апликацију.