Почетна > Србија
Србија

Упознајте и доживите Палић

Језеро Палић и насеље истог имена, налази се на 8 километара од Суботице. Језеро је употпуњено раскошним парковима, бајковито необичним грађевинама с почетка 20. века, а несвакидашњи мир и тишина чине Палић идеалним местом за одмор.
Фото: WikimediaCommons/Texaner

Језеро Палић се у писаним документима први пут помиње 1462. године као Пали (Палy). Први цртеж, односно мапа језера (Палиго Палус) потиче из 1690. године.

Још се крајем 18. века знало да језерска вода и муљ поседују лековита својства. За назив језера везује се више легенди које смо поменули у претнодном посту, но историјски посматрајући само језеро је настало у прадавна времена као изданско иако вода језера највећим делом потиче од падавина које су испуњавале удолину.

Вода се сливала са околног терена испирајући натријум хлорид и тако је језеро постало слано.

Посетоци су на Палић долазили углавном због лечења кожних и коштаних обољења као и због богате понуде забаве.

Златно доба Купалишта и Бање Палић почиње 1880-их, након отварања пруге Будимпешта-Земун 1883. године и трамвајске линије до Суботице 1897.

После I Светског рата, тада већ у саставу Југославије, на источној обали Палића је изграђен Велики (Мушки) штранд, највећи објекат те врсте у тадашњој Југославији. После II Светског рата настављено је са улепшавањем Палића. 1950. године у боровој шуми изграђена је модерна Летња позорница од природног камена на којој су гостовали многи уметници.

Исте године отворен је и ZOO и данас се простире на 10 ха површине. Основне функције ZOO врта су: зоолошка, ботаничка, образовна и заштита приро преко 65 врста животиња.

Фото: WikimediaCommons/Mfmilan

У парку расте преко 270 врста дрвећа и жбуња од којих су многе ретке и егзотичне врсте.

1978. године ископана је прва бушотина термоминералне воде на Палићу а 1984. је отворен Термални базен. Уз постојећи пречистач, 1995. је пуштен у рад канал Тиса – Палић, што је у многоме допринело побољшању квалитета језерске воде.

Прошетајте Палићем

Шеталишта, плаже, бициклистичка стаза, културно-забавни и спортски садржаји, као и разноврсне манифестације допуњују понуду ове туристичке дестинације. Ова рута је дуга 1 км и шетња ће трајати око пола сата. Додајте 2-3 сата ако планирате да посетите зоолошки врт. Редослед знаменитости следи правац од свечане капије – Водоторња, пратећи замишљену стазу у облику слова “У” која се завршава код Зоолошког врта.

Фото: WikimediaCommons/Miljan Simonović
Водоторањ

Замисао архитеката ове грађевине је да посетилац уђе у Велики парк и туристички комплекс проласком кроз раскошно украшену капију – Водоторањ. Дизајниран је у стилу мађарске сецесије, инспирисан елементима фолклора: рукотворинама, чипком и везом. Овај симбол Палића је свечано отворен 1912.

Велики парк

Велики парк се протеже од Водоторња до језера. Његова садња почела је давне 1840. године, када је дизајниран по угледу на енглеске вртове, а касније је обновљен као парк који негује барокни стил.

Велика тераса

Свечано отварање Велике терасе на Палићу је било 1912. године. Она се и тада користила као вишенаменски објекат. На спрату се налазила раскошна Балска дворана. У приземљу су били ресторан и посластичарница.

Музички павијон и спомен чесма

Испред Велике терасе, из истог периода и истом стилу, налази се најмањи сецесијски објекат – Музички павиљон. У духу времена, коришћен је и још увек се користи као место за променадне концерте. Спомен чесма, подигнута је у част завршетка градње сецесијских грађевина на Палићу, савршено се уклапаја у атмосферу на језеру. Занимљивост: Оригинални текст уклесан на бунару, била је песма Деже Костолањија, познатог мађарског писца.

Женски штранд

Подигнут над језером, Женски штранд је још један величанствени пример мађарске сецесије. Бајковита дрвена грађевина богата је детаљима, који подсећају на народну уметност.

Богојвар
Фото: WikimediaCommons/Miljan Simonović

Богојвар, у преводу Совина кула, изграђена је 1892. године у оквиру спортског комплекса Лајоша Вермеша, истакнутог спортисте и оснивача Палићке олимпијаде 1880. године. Вила је изграђена у тада помодном швајцарском стилу, са обилатом употребом дрвета и цреповима од чувене Жолнаи керамике.

Статуа Лајоша Вермеша

Лајош Вермеш је рођен у Суботици и био је велепоседник, доброчинитељ, спортски радник и атлетичар. Залагао се за мото “у здравом телу здрав дух” и за спорт у целини. Он је од 1880. до 1914. године организовао спортске игре на Палићу које су биле у духу олимпизма.

Укуси Палића

Врхунску гастрономску понуду као одлику којом се Палић препознаје и памти. Спој традиционалног и модернијег укуса. Сигурно ћете уживати у разноврсности гастрономске понуде, врхунској храни, врхунском вину али и у тамбурашима који ће са задовољством погодити Вашу праву ноту.

Гастрономија Палића и околине је веома позната по изврсним рибљим специјалитетима. Поред рибе служе се и јела мађарске, немачке, турске, црногорске, босанске и других кухиња, које чине основу за припремање укусних специјалитета нашег поднебља.

На прилазима до Палића, видећете простране воћњаке и винограде који дају укусне, јабуке, крушке, дуње, кајсије и наравно, грожђе. Када имате ово на уму, не треба посебно представљати фантастичне ракије и вина овог подручја.

Фото: WikimediaCommons/Ванилица

Свратите на неки од салаша или чарди, доживите чари традиционалне атмосфере и искусите најбоље рибље специјалитете уз изузетна домаћа вина. Винска карта састављена је искључиво од вина из околине, како оваквом месту и доликује. У сервису и поставци заиста ћете уживати, јер овде раде људи који знају шта продају и који се са традицијом места на ком раде односе са истинским разумевањем.

Када вас пут нанесе на Палић, не пропустите да на Рибљој чарди макар попијете кафу, на тераси, поред језера. Вреди доласка и враћања поново!

Фото: WikimediaCommons/Ванилица

Sutra sunčano i toplo, do 25 stepeni

Преузмите андроид апликацију.